Yeni doğan kedinin bakımı nasıl yapılır?

Anne kediler, yeni dünyaya gelen yavruları için yaratılış gereği, gerekli bilgiyle donanımlıdırlar. Ancak zaman zaman insan faktörünün olumsuz etkisiyle çeşitli sıkıntılar yaşanabilmekte ve bu durum özellikle büyük şehirlerde, mahalle arasında doğum yapmış bir kedinin fark edilmesiyle yaşanmaktadır.

Sokakta Yeni Doğan Bir Kedi Görmüş İseniz

Tecrübelerimiz gösteriyor ki doğum yapan anne kediler yavrularını yaşatmak için her yeni doğan canlı bebek gibi süt ihtiyacını karşılayarak, yavruların gerek vücut direnci gerekse ihtiyaç duydukları besinleri sağlıyor. Burada önemli olan annenin doğum sonrası sağlık olması ve sağlıklı beslenmesidir. Eğer yeni doğum yapmış bir anne kedi görürseniz lütfen ilk olarak müdahale etmeyi ve eğer imkanınız varsa sadece anne kediye beslenebileceği bir takım besinler verin.

Yeni doğan kedi yavruları görmüş iseniz lütfen hemen yavrulara müdahalede bulunmayın. Bir süre gözlemleyerek anne kedinin civarda olup olmadığını gözlemleyin. Aksi taktirde iyilik edeyim derken yeni doğan kedilere istemeden de olsa kötülük yapabilirsiniz. Zira anne kedi yavrular için besin ihtiyacını karşılamaya gitmiş olabilir.

Bir müddet bekledikten sonra yavru kedilerin yakınına anne kedinin besin ihtiyacını karşılayabilmesi için kedi maması veya kedi konservesi gibi besin ihtiyacını tam olarak karşılayabileceği bir takım besinler koyabilirsiniz. Buna imkanınız yoksa yakın bir kasaptan tavuk veya et parçaları alarak haşlayıp, beraberinde hafif ekmekle verebilirsiniz. Ancak lütfen dikkatli olun zira anne kedi korkarak bir yavrularını bırakıp gitmesin.

Eğer tüm bu aşamaları yaptıysanız ve anne kedi uzun süredir dönmedi ise başına mutlaka bir şey gelmiş olabilir. Bu durumda yine hemen yavruları alarak yuvayı bozmayın mümkünse bir karton kutu bularak yavruları bir bez veya havlu yardımıyla el değmeden içerisine yumuşak bir şeyler koyduğunuz kutu içerisine koyun böylece kedileri rüzgar, soğuk vb. dış etkenlerden bir nebze korumuş olursunuz. Sonrasında ise yavru kediler için süt tozu şeklinde besin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik mama temin edebilir ve yavruların yanına bırakabilirsiniz. Bu bir süre daha annelerini beklerken aç kalmalarını önleyecektir.

Ve artık anne kedinin gelmeyeceğinden emin iseniz yavruları evinizin uygun bir yerinde sahiplenmek üzere almanız mümkündür. Ancak bu süre içerisinde olur da anne kedi bir şekilde dönerse lütfen yavruları annesinden ayırmayın. Zira hiç bir kimse annenin vereceği ilgi ve şefkati yavrularına veremeyecektir.

Kediniz Evinizde Doğum Yapmış İse

Bu durumda da lütfen öncelikle sakin olarak ilk olarak anne kedinin sağlıklı olup olmadığını gözle kontrol edin. Doğum yaptığı yerde varsa kan vb. şeyleri temizleyerek mümkünse bir kutu vb. bir şey koyarak anne kedinin yavruları oraya taşımana yönelik ona yol gösterin. Eğer anne kedi yapmaz ise siz bir bez veya yumuşak havlu yardımıyla yavruları oraya bırakabilirsiniz. Ancak kutunun alt kısmını yumuşak bez, havlu vs ile konforunu sağlayınız. Yavruların üşümemesi için ortam hazırlayınız.

Sonrasında ise artık gözünüz anne kedinin üzerinde olsun. İlk haftalarda yavruların beslenmesi anne sütü ile olacağı için sizin asıl beslemeniz gereken de anne kedi olacaktır. Zira onun yeterli beslenmesi, yavruların hızlı toparlanmasında son derece önemlidir.

Yorum Ekle
0 Cevap(lar)

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.