Kediler neden miyavlar?

Kediler Neden Miyavlar? Bu soruya doğru cevap vermek net değildir, ancak bir çok nedeni vardır. Bu noktada kedilerle ilgili davranışlar her geçen gün anlam kazanmaya devam ediyor ve bizler bu sayede sevimli dostlarımızın isteklerini kısmende olsa anlayabiliyoruz. Kedinizin hareketlerini ve yaşama ortamını göz önüne alarak bu soruya en doğru yanıtı yine siz seçenekler arasından bulabilirsiniz.

Öncelikle kedinizin ne şekilde ve hangi tonlarda miyavladığına dikkat ederseniz, neden miyavladığını ve ne istediğini bilirsiniz. Aslında kedilerin miyavlaması bizlerin iletişim kurması gibi sıradan ve kişisel bir durumdur. Yani hiç miyavlamayan sakin bir kedinizde olabilir ,hiç susmayan geveze kedinizde…

Kedinin cinsine göre miyavlama sesleri değişmektedir. Örneğin Siyam Kedisinin miyavlaması, yüksek tondadır ancak Ankara Kedisi daha yumuşak tonda miyavlar.

Kedilerimiz bize miyavlamanın yanında tavır ve davranışlarıyla ne istediklerini belli etmeye çalışır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

1 – Hastalıklar
Kedinizin herhangi bir hastalığı, onun çok miyavlamasının önemli bir sebebidir. Çünkü kediler kendilerini iyi hissetmedikleri zamanlarda daha çok miyavlar ve sahiplerine anlatmaya çalışırlar. Ayrıca yemek yememesi de, yolda olan bir hastalığın belirtisi olabilir.

2 – Yalnızlık
Her ne kadar kedilerin yalnız kalmayı sevdiği söylense de bu doğru değildir. Çünkü kediler zaman zaman sahipleriyle oyunlar oynamak ve sevilmek içinde miyavlıyor olabilir. Bu yüzden kedinizle bol bol vakit geçirin onu yalnız bırakmayın!

3 – Açlık
Kedinizin miyavlamasının bir başka sebebi de yemek yeme isteğidir. Bazı kediler sahibinin yemeğini vereceğini anladığında veya yemek yediği vakit geldiğinde miyavlamaya başlayabilir.

4 – Stres
Stres kedinizin miyavlamasında önemli bir etkendir. Ev değişikliği olduğunda yada aileye yeni biri katıldığında kediler strese girebilir! Bu dönemlerde çok miyavlaması normaldir.

Kızgınlık Döneminde Kedi Nasıl Miyavlar?

Kediler kızgınlık dönemine çok fazla miyavlar. Miyavlamaları gece bile devam eder ve bazen çok rahatsız edici olabilir.

Kediler kızgınlık döneminde miyavlar, kapıları tırmalar, sık sık camdan bakar, dışarıdaki kedilerin seslerini dinlerler.

Bazı durumlarda erkek kedilerin yumurtalarda sorun olabilir, dişi ise rahimde kist vb. hayvana acı veren hastalıklar da miyavlamasına nedendir. Bu durumda uzman bir veterinere danışmanız gerekebilir.

Acı Çeken Kedi Nasıl Miyavlar?

Bir kedi birçok sebepten ötürü miyavlayabilir. Her acı miyavlama değildir, veya her miyavlama acı değildir.

Fakar kedi aç değilse, kızgınlık döneminde değilse veya dışarı çıkmak gibi bir ihtiyacı yoksa, sürekli miyavlamasının mutlaka bir sebebi vardır. Bu gibi durumlarda tedbir amaçlı mutlaka uzman bir veteriner hekime danışmak gerekmektedir.

Yavru Kediler Neden Miyavlar?

Yavru kediler genellikle sessiz sakin bir cins olsa da fazla miyavlayabilir, yeni bir ortam ve korku bunun en büyük sebebidir.

Genelde yavru kedilerin kendilerini kötü hissettiklerinde normalden daha fazla miyavlarlar.

Yorum Ekle
0 Cevap(lar)

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.