Bengal kedisi özellikleri nelerdir?

Bengal Kedisi, görünüm olarak Bengal Kaplanına olan benzerliğiyle dikkat çeker. Vahşi bir kedi gibi görünebilir ancak sıcakkanlı bir türdür. Bengal kedileri oldukça meraklı kedilerdir. Bu yazımızda Bengal kedisi özellikleri, karakteri ve bakımı ile ilgili herşeyi bulabilirsiniz.

Bengal Kedileri , büyük kedi ırkları arasında yer alır. Ağırlıkları yaklaşık olarak 3,5 – 7 kg arasındadır. Hatta bazı bengal kedileri bu standardın da üstünde olabilir. Yavruluk döneminde Bengal Kedisi sudan korkmaz ise ileriki yaşlarında suya alışkınlık gösterdiği ve yüzebildiği bilinmektedir.

Bengal kedilerinin ataları asya leopar kedileridir. Asya Leopar kedilerinin nesli azaldığında, genetik bilimciler farklı türlerde kediler çiftleştirilmeye başlandı. Özellikle Asya Leopar kedisi, Habeş Kedisi ve British Shorthair cinsi kedilerde çiftleştirilme yapılmıştır.

Kendine özgü desenleriyle Bengal kedileri; leopar karakterinden uzaklaşmış ve evcil kediler sınıfına girmiştir. Bengal kedilerinin kuyrukları ince ve uzundur, orta büyüklükte gövdeleri ile hızlı ve kaslıdırlar. Kulakları kısa, uçları sivridir.

Bengal Kedisi Özellikleri:
Bengal kedisi leopar desenleriyle öne çıkarlar, tüyleri turuncu, kahverengi ve sarı renklerle harmanlanmıştır. Bakımı biraz zordur bu yüzden sahiplenmeden önce çok iyi araştırılması gerekir.

Beneklerinin renkleride her Bengal Kedisinde aynı olmamakla birlikte en çok gözlemlenen; kahverengi ve siyah beneklerdir. Bazı Bengal Kedilerinin kürklerinde farklı renklerden kombine olmuş benekler de olabilmektedir.

Eğer ilk kez bir kedi sahiplenecekseniz ve çalışma temponuz yoğunsa; Bengal Kedisini tercih etmemelisiniz. Çünkü oldukça zeki, araştırmacı ve biraz da farklı yapıda olan bu kediler; diğer kedilere göre çok daha fazla ilgiye ihtiyaç duyarlar.

Bengal kedileri sahiplerine çok düşkündürler ve ilgi görmek için herşeyi yaparlar. Örneğin ondan sevmediğiniz bir hareketini yapmamasını öğretirseniz , bu hareketi sürekli yaparlar. Yani onunla ilgilendiğiniz her anı hafızada tutar ve uygularlar.

Bengal Kedisi Tüy Bakımı
Bu türün tüy bakımları düzenli yapıldığına oldukça kolaydır. Tüy bakımına ek olarak 3-4 gün veya haftada bir taranması yeterlidir. Çocuklar ve diğer hayvanlarla ilişkisi iyidir, ilgiden ve sosyallikten hoşlandıkları için; çocuklu ve geniş ailelerde mutlu olurlar.

 

Soruldu üzerinde 7 Mayıs 2020 Kedi Türleri.
Yorum Ekle
0 Cevap(lar)

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.