İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerin Pati Hareketleri

Bir kedinin en önemli uzuvlarından biri tabi ki patileridir. Kedinizi kucağınıza aldığınızda patilerini inceleyin, hem çok tatlı hem de yaşamlarını sürdürebilmeleri için çok önemli olduğunu göreceksiniz. Peki kedilerin pati hareketleri hakkında ne biliyoruz? Cevabı yazımızda…

 1. Dominant Patiler: Nasıl bizler sağ elimizi veya sol elimizi kullanmaya yatkınsak, kedilerde de aynı şey geçerlidir. Özellikle kendini tehdit altında hisseden kediler dominant patilerini kullanırlar.
 2. Parmak uçlarında yürürler : Catwalk diye bilinen ve oldukça estetik görünen bu hareketin sebebi kedilerin ayaklarına komple basmamalarıdır. Kediler hızlı hareket edebilmek için genellikle pati uçlarına basarak yürürler. Doğada bunun amacı hayatta kalmak ve av becerilerini geliştirmektir.
 3. Patiler çok esnektir: Kedi patileri birçok yöne hareket edebilecek kadar esnektirler. Patilerin esnek olması tırmanmak, tutunmak, avlanmak, gerinmek gibi pek çok hareketi kolayca yapmalarını sağlar. Bunun yanında arka patilerindeki kaslar ön patilerine göre daha güçlüdür.
 4. Kedi tırnakları kemiktir: Kedilerin tırnakları adeta evrilmiş kemik gibidir ve içlerinde canlı doku vardır. Bu yüzden yaralandıkları zaman kanayıp acıyabilir.
 5. Kedilerin pençeleri protein ve keratin dolu bir deri ile çevrilidir.
 6. Her patinin parmak izi kediye özeldir, tıpkı insanların parmak izlerinin eşsiz olduğu gibi, onların pati izleri de eşsizdir.
 7. Aşırı hassastırlar: Kedi patilerinde çok hassas sinirler bulunur ve bu onların korunma sistemlerinden biridir.
 8. Kedilerin patileri terleme noktalarıdır: Kediler vücutlarındaki ısı dengesini sağlamak için patilerinden terlerler.
 9. Her pati kedinin kendi tüyünden renk alır: Her kedinin patilerinin rengi değişiktir, kedilerin tüylerinin de rengini belirleyen pigmentlerle farklılık gösterir. Yani patinin rengini tüye renk veren pigmentler belirler.
 10. Patiler iletişim aracıdır: Kedilerin patileri oldukça hassastır, iletişim kurmak için de patileriyle dokunarak tanımlama yaparlar.
 11. Patiler temizliğin temelidir: Kediler için temizlik oldukça önemlidir, her fırsatta kendilerini yalamak suretiyle temizlerler. Bu aşamada kediler, tüm vücutlarına ulaşamadıkları için patilerini kullanırlar.
 12. Kedilerin ateşi patilerine yansır: Kediler hastalanıp vücut ısıları yükseldiğinde ilk tespit patilerinde sıcaklık hissedilir. Bu durumda kedilerin patilerinden ateşine bakılabilir.
 13. Tırnaklar ihtiyaç duyduğunda çıkar: Kediler tırnaklarını istedikleri zaman çıkarırlar, bu tırnaklar patinin içindedir ve yürürken onlara zarar vermez. Bu bile sevimli dostlarımızın ne kadar muazzam yaratıldığının göstergesidir.
 14. Patilerin parmakları: Kedilerin ön ayaklarında beş, arka ayakarında dört pati vardır. Öndeki parmağı bir fazladır çünkü, bu evrim sürecinde köreldiği tahmin edilen damlacık tırnağıdır. Bu parmak patiden ayrık üst kısımda bulunur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir