İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerin Kaç Parmağı Vardır?

Evinizde kedi besliyorsunuz ya da kedileri çok seviyorsunuz ve patileri ilginizi mi çekiyor. Kedilerin kaç parmağı vardır diye merak mı ediyorsunuz. Bildiğiniz gibi kedilerin 4 patisi bulunmaktadır ama ön ve arka ayakları arasında parmak farkı vardır. Yani insandan da farklı olarak ön ve arka ayaklarında farklı parmak sayısı bulunmaktadır. Ön ayaklarında beş arka ayaklarında ise dörder adet parmak bulunmaktadır. Toplamda on sekiz parmak bulunmaktadır. Fakat bazı kedilerde mutasyona bağlı olarak polidaktili adı verilen bir farklılık oluşur ve bu farklılıkla beraber parmak sayıları farklılık gösterebilir. Polidaktili mutasyonu bizlere çok farklı gelse de kedilerde çok sık görülebilen mutasyondur. Bu nedenle de cinsler arasında parmak sayısı da farklı olabilir. Bu olumsuz bir şey değildir değişen çevre şartlarına adaptasyonu sağlamalarına yardımcı olmaktadır.

Ön Ayaklarda Neden Bir Parmak Fazla?

Gelelim “Kedilerin kaç parmağı vardır?” sorusuna. Yukarıda da dediğimiz gibi kedilerin ön ayaklarında beş arka ayaklarında ise dört parmak vardır. Şimdi gelelim bu ön ayaklardaki bir parmağın neden fazla olduğuna. Aslında evrimsel sürece baktığımızda kedilerin arka ayaklarındaki bir parmağı yitirdiğine şahit oluyoruz. Ama dikkat ederseniz zaten kediler yürürken de ön ayaklarındaki 5 parmak yerine sadece dört parmağı kullanmaktadırlar. Yani beşinci parmak yüksek oranda işlevsel olmayan bir parmaktır ve bu parmağın adı ise ‘Damlacık Tırnağıdır’. Eğer kediniz evcil bir kediyse yüksek oranda beşinci parmağı kullanmayacaktır belki ağaca tırmanacaksa bu beşinci parmak kullanılacaktır. Beşinci parmağın daha çok vahşi kedilerde avlanma sırasında işlevsel olduğu gözlemlenmektedir.

Kedilerin kaç parmağı vardır dedikten sonra bilmeliyiz ki patiler kediler için oldukça önemlidir. Bunun nedeni dijitigrat yani parmakları üzerinde yürüyen hayvanlardır. Topuk ve belekleri yürüme esnasında yere basmaz havada tutarlar. Bu durum onların çok sessiz yürümesine olanak sağlar. Bu nedenle kedinizin pati temizliğine de özen göstermeli ve gerekli kontrolleri yapmalı yara varsa temizlemelisiniz. Örneğin gün içerisinde en az bir defa nemli bir bezle temizlemek gerekmektedir. Patilerde bulunan parmakların da bakımı ihmal edilmemelidir. Özellikle tırnakları için üretilen tırmanma aparatlarından edinilmelidir. Böylece aslında günlük pati bakımını da kendisi yapmış olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir