İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerin Gelişim Evreleri

Bir kedinin çevresindeki dünyaya tepki verme şekli, hayatlarının ilk 1. yılı içinde şekillense de kedilerin gelişim aşamasındaki kritik süreçleri ilk 3 ya da 4 ay içinde gerçekleşir.

Biyologlar kedilerin gelişim evrelerini 4 ana periyoda ayırırlar.

Prenartal periyod: Kedilerde gelişim sürecinin ilk evresi Prenatal periyod’ dur. Bu süreçte, anne kedi hamileliğinin ikinci ayında genellikle dış dünyadan izole halde yaşar. Plasentadaki amniyotik sıvı ve kanın yapısı annenin çevre koşullarından etkilenir.

Örneğin, anne bu dönemde tadı olan bir yiyecekle besleniyorsa yavru daha sonra sütten kesilirken aynı tatta bir besine geçmeyi tercih edebilir. Bu açıdan bakıldığında, yavrular daha dünyaya gelmeden önce öğrenmeye başlarlar.

Anne karnında erkek kedilerle yan yana olan dişi kediler ortamdaki testosterondan etkilenirle ve kısa süreliğine ilk doğduklarında kardeşlerinin tamamı dişi olan kedilere göre daha saldırgan davranırlar.

Kedilerin gelişim sürecinde böyle durumlar genellikle kısa süreli gerçekleşir; ancak daha uzun süreli değişimler de mümkündür. Bunun yanı sıra diğer memelilerle ilgili bildiklerimizden yola çıkarak, anne hamilelik dönemi yoğun stres altında ise stres hormonlarının plasentaya geçeceğini ve yavruların beyinlerinin ve endokrin sistemlerinin gelişimini etkileyeceğini söyleyebiliriz.

Neonatal periyod: Kedilerde gelişim evresinin ikinci aşamasıdır. Bu süreçte kediler, doğumdan iki buçuk haftalığa kadar olan neonatal periyod döneminde sağır ve kördürler. Bu süreçte yavrular annesi ile bağ kurmak için koku ve dokunma duyularını kullanır.

Sosyalleşme periyodu : Sosyalleşme periyodu kedilerde gelişim evresinin üçüncü aşamasıdır. Yavru, yaşamının üçüncü haftasında gözleri ve kulakları açılır, kedi kendisine bakan insanlar ve annesi de dahil olmak üzere çevresindeki dünya hakkında bilinçlenmeye başlar.

Ayrıca bu süreçte önce yürümeyi, sonra da koşmayı öğrenir. Kediler bu süreçte uyumadıkları zamanların çoğuğu önce birbirleriyle, daha sonraları ise ilgilerini çeken farklı nesnelerle oynayarak geçirir.

Gençlik periyodu: Sekizinci haftada başlayan gençlik periyodu, genelde kedilerin başka insanlara verildiği dönemdir. Fakat genellikle on üçüncü haftada verilen safkan kediler bunun dışındadır.

Bu sürecin sonunda sosyalleşmeye uygun dönem neredeyse sona ermiştir. Kedilerde gelişim evresinin son dönemi olan gençlik döneminin sonunda, kediler 7 aylık- 1 yaşında iken cinsel olgunluğa ulaşmış olurlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir