İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kediler Neden İshal Olur?

Kedilerin ishal olmasına neden olan pek çok şey vardır. Bunların başında beslenme problemleri gelmektedir. Örneğin sokak kedileri düzenli beslenemezler ve çöplerden bulduklarını tükettikleri için de sık sık ishal olurlar.

Ev kedileri de her ne kadar temiz ve düzenli beslenseler de, zaman zaman ishal olabilirler. Kedinize alışkın olmadığı bir mama veya çiğ et verdiğinizde ishal ve kusma görülebilir. Bu bakımdan, kedilerde mama değişikliği yapılacağı zaman ani geçişlerden uzak durulmalıdır.

Kediler Neden İshal Olur?

Bozulmuş Gıdalar: Kedinize verdiğiniz mamanın tarihinin geçmesi veya bozuk olması halinde kediniz ishal olabilir. Bu yüzden mama satın alırken son kullanma tarihine bakmak ve saklama koşullarına uymak büyük önem taşır.
Stres: Stres, kedilerin ishal olmasına neden olan diğer bir sebeptir. Kedinizin ruh sağlığında yaşadığı değişiklikler, olumsuzluklar, uzun yol, bakımında aksaklıklar ve düzensiz beslenme gibi nedenler onu strese sokabilir.
Gıda İntoleransı: Bazı kediler, bir takım maddelere karşı farklı tepkiler gösterebilir yada herhangi bir maddeye alerjisi olabilir. Örneğin bazı kedilerde süte karşı gıda intoleransı görülebilir.
İç Parazitler: Eğer kedinizde iç parazit varsa sık sık ishal olabilir. Bazı parazit türleri sudan kaynaklanır, bu yüzden kedinize sürekli temiz ve taze su vermeniz gerekir. İç parazitler genellikle bulaşıcıdır, iç paraziti olan bir kedi diğerlerinden ayrı tutulmalı ve en kısa zamanda bir veterinere götürülüp tedavi edilmelidir.
Kolit: Kolit hastalığı, kalın bağırsakta görülür, bu hastalık kalın bağırsak yangısı olarak da bilinmektedir. Hastalık ishale yol açar ve dışkıda mukus olmasına sebep olur.
Kanser: Kedinizin mide, bağırsak yada herhangi bir organında tümör varsa, bu ishale yol açabilir.
Bakteriyel Enfeksiyonlar: Kedide ortaya çıkan bakteriye bağlı herhangi bir enfeksiyon da ishale yol açabilir.

Kedilerde İshal Belirtileri

Kedilerde ishal genellikle dışkısından anlaşılabilir, ancak kedinizde görülen bazı ön bulgularla ishal önceden fark edilebilir. Bu durumlar şu şekildedir;

Şişkinlik

Eğer kedinizde normalin dışında şişkinlik görüyorsanız ishal olma ihtimali yüksek demektir. Beslendikten sonra böyle bir şişkinlik normaldir, fakat sürekli bir şişkinlik hali normal değildir.

Dışkı Rengi

Eğer kedinizin dışkı rengi her zamankinden koyu ve cıvık ise kediniz de ishal görülebilir. Ayrıca dışkının koyu renkli olması mide veya ince bağırsakta kanama olma ihtimalinin göstergesidir, böyle bir durumda doğrudan veterinere gidilmelidir.

Halsizlik, İştahsızlık, Kilo Kaybı

Kedilerde ishalle birlikte su kaybından dolayı dehidrasyon meydana gelebilir, bu da kediyi halsiz bırakır. İshal olan bir kedi normal zamanda tükettiği mamaya göre çok daha az beslenir, bu da kilo kaybına neden olur.

Ateş

Kedilerde ishal belirtisinin en önemli göstergesi ateştir. İshale bağlı ateşi yükselen kedi baygın ve halsiz olur. Ayrıca kesik kesik nefes alır ve titreme nöbetleri geçirir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir