İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedi kumu seçimi, pek fazla önemsemediğiniz bir konu olabilir, ancak evinizde koku yayma, sızdırma ve topaklaşma gibi faktörler göz önüne alındığında bir kez daha düşünmeniz gerekebilir. Bu açıdan bakıldığında önemli olan beklentilerinizi karşılayacak doğru kuma ulaşabilmektir.

Piyasada pek çok kedi kumu markalarının, değişik özellikleri mevcuttur. Bu anlamda ürünleri özelliklerine göre bir kaç gruba ayrılabiliriz. Hali hazırda yaygın olarak kullanılan kedi kumları silikon kristal, çam pellet ya da bazı özel doğal kum çeşitlerinden üretiliyor. Bu ana maddeler çeşitli katkılar ve işlemlerden sonra farklı özellikte kumlara dönüştürülüyor. Parfümlü, pudralı, micro, sertleşen, topaklaşan vb. gibi.
Kedi kumunun koku yaymaması, önemli bir tercih sebebidir. Diğer önemli kriter, kumun temizliği ve dayanım süresidir. Genellikle koku yapmayan ve üstten temizliği kolay yapılabilen kumlar tercih ediliyor.
Kum seçiminde bir diğer unsur elbetteki fiyattır. Sıradan kumlarla üretilen niteliksiz kumlar, özellikli kumlara göre daha ekonomiktir. Ancak kullanım da ortaya çıkan zorluklar ve kullanım ömürlerinin kısa olması, onları görünürde ekonomik kılsa da gerçekte pahalıdır. Bu açıdan en ucuzu değil, en doğru ve nitelikli seçilmiş kedi kumları tercih edilmelidir. Kedi kumlarını toptan almak, fiyatı önemli ölçüde etkileyen bir faktördür.

Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Kediler alışkanlıklarına oldukça bağlı canlılardır. Bu nedenle seçtiğiniz kumu onun kabullenmesi bazen güç olabilir. Bu sorunu ancak deneme yanılma yöntemi ile beğendiği kumu buluncaya kadar kumunu değiştirerek çözebilirsiniz.
Birçok kedi sahibi için önemli olan olan koku, kullanılan kumun niteliği ile ilgilidir. Seçtiğiniz kumun absorbe etme özelliğinin yüksek olması, idrarın hızla emilerek koku yapmasını önleyecektir. Bunun yanında bir sonraki tuvalet ihtiyacında oluşabilecek bulaşmalar engellendiğinden, kedinizin temizliğini de sağlamış olursunuz.
Fazla tozlu ince taneli kumlar solunum yolu problemi riski oluşturabilir, ayrıca kediniz tuvaletini her kullanışından sonra evinizde beyaz pati izleri oluşması muhtemeldir.
Kum seçimin dikkat edilecek bir diğer husus, kumun topaklaşma özelliğinin olması, hem idrarın bir yerde toplanmasını, hem de dışkının üzerinin kolay kapanmasını sağlayarak kumun temizliğini kolaylaştırır.
Kumların nitelikleri bazı kimyasal işlemler ile belirlenmektedir. Doğal maden yapısı kimyasal maddeler ile değişime uğratılarak emme, topaklaşma gibi nitelikleri artırılan kumlar bazen kedinizin derisinde yada patilerinde tahrişe neden olabilir. Böyle bir durumda, kumu derhal değiştirmelisiniz. Bu yüzden, kedi kumu alırken, doğal yapıda olan veya kimyasal madde kullanılmadan hazırlanmış bir kum tercih etmelisiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir