İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedi Davranışları ve Anlamları

Kedileri son derece sevimli canlılardır, onları bu denli sevmemizi sağlayan en önemli özelliklerinden biri de davranışlarıdır. Kedilerin bu davranışları bizlere garip gelse de kedilerin doğası içinde gayet de mantıklı açıklamaları var. Bu yazımızda sizlere kedi davranışları ve anlamlarından bahsedeceğiz. Keyifli okumalar…

Dar yerlerde uyumak

Kedi davranışlarıyla ilgili en ilginç şeylerden biri, sevimli dostunuzun uyumak için bazen daracık yerleri tercih etmesidir. Kedilerin uyumak için dar alanları tercih etmesinin iki sebebi vardır; birincisi uyku sırasında vücut ısılarını korumak, ikincisi ise kendilerini güvende hissetmektir.

Yoğurmak

Kedi davranışlarından bir diğeri ise yoğurmadır. Bu bizim için çok rahatlatıcıdır ve pek çoğumuz kedilerimiz tarafından yoğurulmayı çok severiz. Kedilerin bu davranışının altında yavruluk dönemleri vardır, kediler annelerini emerken sütün daha rahat çıkması için memeleri yoğururlar ve bu davranış onlarda alışkanlık haline gelir. Büyüdüklerinde de kendilerini mutlu ve huzurlu hissettiklerinde yaparlar. Ayrıca kediler bazen endişeli ya da sıkıntılı hissettiklerinde de rahatlamak için bu hareketi yaparlar.

Tuvaletini örtmek

Kedilerin tuvaletlerini kapatma hareketi, atalarından kalmıştır. Kediler idrarlarını ve dışkılarını kapatarak kendileri hakkında bilgi taşıyan bu izlerin olası düşmanlar tarafından görülmesini engellerler. Yani bu hareket aslında titizlik nedeniyle değil tamamen güvenlik için yapılan bir davranıştır.

Göbek açma hareketi

Kediler karşılarındaki insana ya da hayvana güvendikleri zaman göbeklerini açarlar ve eğer bir kedi karşınıza geçip göbeğini açmışsa bunun anlamı “sev beni!” demektir.

Geceleri coşmak

Günün büyük bölümünü uyuyarak geçiren kediler gece olup da tam biz yattığımızda hareketlenmeye başlarlar. Peki, kediler geceleri neden uyumaz? Bunun sebebi kedilerin biyolojik saatinde gizli. Kediler noktürnal canlılardır yani gece aktiftirler.

Bilgisayarın üstüne oturmak

Hayatını kedilerle paylaşanların çok sık karşılaştığı bir durumdur. Kedilerin bilgisayarın üstüne oturmasının iki sebebi vardır; ısınmak ve dikkat çekmek. Kediler bilgisayar sıcak olduğu için üstüne yatarlar ayrıca sahiplerinin dikkatini çekmek istediklerinde de bu davranışı yaparlar.

Yüzünü eşyalara sürtmek

Kediler yüzlerini eşyalara hatta bazen bizlere sürtebilirler. Kedilerin yanaklarında özel koku bezleri vardır ve yüzlerini eşyalara sürerek bu koku bezlerinden salgıladıkları kokuyu bırakıp işaretlerler. Bu işaretleme diğer kedilere “bu benim” mesajını verir.

Lavaboda ya da küvette yatmak

Kediler serinlemek istedikleri için genellikle yaz aylarında lavabo ya da küvette yatarlar. Başka bir görüş ise kesin olmamakla birlikte, kediler su borularından gelen toprak ve su kokusundan hoşlandıkları için de bazen lavaboda yatabilirler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir