İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Scottish Fold Kedilerin Özellikleri

Scottish Fold, bakımı ve farklı görünüşü ile dünyanın en ünlü kedilerinden biridir. Scottish Fold kedilerin özellikleri ile ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz, keyifli okumalar…

Scottish Fold Kedisi, 1961 yılında İskoçya’ da, William Ross adlı bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir. Düz kulaklı bir kedi tarafından dünyaya getirilen Scottish Fold kedisinin babası, bilinmeyen bir ırktır. Bu yüzden genetik kökeni hala bulunamamıştır.

1966 yılında küçük ve içe doğru kıvrık kulak yapısı nedeniyle,GCCF (Governig Gouncil of the Funcy) tarafından kayıt altına alınmıştır.

Kıvrık kulak yapısının genetik bir bozukluk olduğu ortaya çıkan Scottish Fold Kedisinin, kaydı bu nedenle iptal edilmiş ancak daha sonra Amerika’ya götürülerek üretme ve yetiştirme işlemleri başlatılmıştır.

Scottish Fold Özellikleri ve Yapısı

Scottish Fold özellikleri açısından, onu diğer kedilerden ayıran çok belirgin farklılıkları vardır. İlk göze çarpan küçük kıvrık kulaklar ve geniş ve yuvarlak kafa yapısıdır.

Yuvarlak gözleri, tombul yanaklarıyla oldukça sevimli görünen bu kedi, yumuşacık ses tonu ve ezgisel miyavlamalarıyla insanların çok sevdiği ve beslediği bir türdür.

Scottish Fold, sakin ve sıcak kanlı ve zeki bir kedidir ve kendine özgü bir oturuş şekli vardır. Scottish Fold, duruşuyla sahibine huzur verir. İnsanlara ve bulunduğu ortama çabuk uyum sağlarlar. Alıştığı ortama bağlı olurlar, sevgilerini herkese göstermezler, sahiplerini kendileri seçerler.

Kucakta durmaktan hoşlanmayan Scottish Fold Kedileri sahiplerinin yanında çok mutlu olurlar. Sahipleriyle oyun oynamayı ve vakit geçirmeyi çok severler.

Temiz ve rahat ortamları severler ama gerek olduğunda evdeki fareyi yakalamadan da gelmezler! Evde ve bahçede yetiştirebileceğiniz Scottish Foldlar yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar.

Scottish Fold Çiftleşme
Scottish Fold Kedileri, genetik bozukluklarından dolayı kendi türleriyle çiftleştirilmezler. Scottish Fold Kedisi, genellikle British Shorthair kedisiyle çiftleştirilir.

Scottish Fold Vücut Yapısı ve Renkleri
Scottish Fold, genellikle kısa tüylü bir kedidir ancak uzun tüylü olanları da bulunur. Renkleri, genellikle gri ve tonlarında olur, gözleri ise kehribar renktedir.

Scottish Fold Tüy Bakımı
Haftada 2 kez tüylerinin taranması gerekir, böylece hem tüy dökümü azalır hem de daha sağlıklı tüylerin oluşması sağlanmış olur. Tüy ve tırnak bakımlarına yavruyken başlanması gerekir.

Scottish Fold Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi
Sakin ve evcimen olan Scottih Foldların insanlarla ve çevresiyle pozitif ilişkisi vardır, özellikle çocuklarla vakit geçirmekten ve oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. çok keyif alırlar.

Scottish Fold Kedileri Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?
Kıvrık kulaklarında zaman zaman akıntı oluşabilir fakat sanıldığı gibi Scottish Fold kedileri sağır değildir. Fakat sağır olanların sağırlık durumu beyaz tüylerinden anlaşılmaktadır. Ortalama yaşam süreleri ise 13-15 yıl arasındadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir