İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gri Kedi Cinsleri

Kedi sahiplenmek istiyorsak cins cins arıyoruz. Fakat aklınızda gri kedi almak varsa ve bir klasik olan Duman adını koyacaksanız gri kedi cinsleri üzerine bir araştırma yapmalısınız. Gri kedi cinsleri denildiğinde akla gelen ilk cins British Shorthair’dir ve en çok da sahiplenilen kedi cinsidir.İngiltere’ye ait olan bu kedi cinsi hemen hemen her ülkede sahiplenilmektedir. Her gri kedi cinsleri kendine ait özellikleri de bünyesinde barındırmaktadır ve kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu özellikleri bilmenizde çok büyük yarar olacaktır. Bakımından mamasına tuvalet eğitiminden gündelik ihtiyaçlarına kadar her şeyini karşıladığımız kedilerimizin cins özelliklerine ve gri kedi cinslerine bir bakalım.

Bazı Gri Kedi Cinsleri ve Özellikleri

  • British Shorthair cinsi gri kedilerin tüy yapısı daha kısa ve sık sıktır. Bu cins kedilerin bakımı oldukça rahattır ve sizi zorlamaz. Yüzleri yuvarlak ve tombuldur. Özellikle gözlerinin büyük olması onu ön plana çıkarmaktadır. Sahiplendiği kişiye oldukça bağlı olan British Shorthair kalabalık evlerde de rahatlıkla yaşayabilmektedir. Obezite konusuna dikkat etmenizi öneririz hareketli olmadıkları ve yemek yemeyi çok sevdikleri için mama kontrolüne dikkat etmelisiniz. Ortalama ömürleri 14 yıl kadardır.
  • Scottish Straight gri kedi cinsleri çiftleştirilerek ortaya çıkarılmış olan birkedi cinsidir. En göze çarpan özelliği dik kulaklı olmasıdır ve oldukça sevimli, sevecen canlılardır.
  • Chartreux cinsi gri kediler özgüveni çok yüksek olan kedilerdendir. Özellikle kalabalık ortamlı bir aile için önerilen bir kedi değildir.
  • Mavi Rus Kedileri cinsi gri kediler ise bağımsız ve özgür olmayı seven kedilerdir. En çok gözlerinin yeşil olmasıyla öne çıkarlar.
  • Felis Bieti cinsi gri kediler nesli tükenmeye başlayan cinste kedilerdir. Hızlı olma özelliğiyle bilinirler. Evde bakılmak için evcilleştirilen az sayıdaki kedilerdendir. Genellikle doğada yaşamayı severler ve kemirgen ya da kuş cinsi hayvanlar ile beslenirler.

Sizler de kedi sahiplenirken özellikle gri kedi cinsleri sahiplenirken belki de kendi kişiliğinize uyan bir kedi tercih etmelisiniz sonuçta onlar da canlı ve kişilik özellikleri barındırmaktalar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir