İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Evcil Kediler ve Türleri

Evcil hayvanlar arasında oldukça popüler olan kedileri, hem cana yakın tavırları hem de sevimli halleri ve görünüşleriyle çok seviyoruz. Cinsleri ne olursa olsun, evin içinde koştururken, oyun oynarken, yemek yerken, ilgi çekmek için her türlü numarayı yaparken bile çok tatlılar.

Bu yazımızda en çok ilgi gören evcil kediler ve türlerinden bahsedeceğiz.

1 British shorthair

British shorthair cinsi kediler, yavruluk dönemlerinin dışında sessiz, uyumlu ve yumuşak başlı olmalarıyla öne çıkarlar. İlgiden çok hoşlanan British shorthair, evin içinde insanların peşinden gitmeyi ve takip etmeyi sever. Sürekli kucakta olmaktan ziyade yanınızda oturmayı tercih ederler.

2 Mavi Rus kedisi

Mavi Rus kedisi, nazik, sessiz ve biraz da utangaç bir kedi türüdür. Oyun oynamayı severler, yüksek yerlere çıkıp insanların neler yaptığını izlemekten hoşlanırlar. Dışarıdan gelen insanlara uzak davranırlar, ancak beraber yaşadığı insanlardan ilgi beklerler.

3 Van kedisi

Milli kedimiz olan ve ülkemizde de çok sevilen Van kedisi, sosyal, oyuncu ve hareketli bir kedi türüdür. Van kedisi oldukça zeki bir türdür, iyi eğitilirse farklı numaralar öğrenebilir. Avcılık içgüdüleri yüksektir. Van kedisi, kucak kedisi değildir, ancak yanınızda kıvrılıp uyumaktan hoşlanırlar.

4 Siyam kedisi

Siyam kedileri, hareketli, konuşkan ve insanlara çok düşkün olmaları ile öne çıkarlar. Yüksek sesle mırıldanırlar ve sizden ilgi beklerler. Her hareketinizi takip etmeyi, evin içinde sizi takip etmeyi, oturduğunuz an kucağınıza atlamayı ve siz yatarken yanınıza kıvrılmayı çok severler. Siyam kedileri, zeka oyunları oynamayı severler. Yalnız kalmak onları mutsuz eder.

5 Scottish fold

Scottish fold kedilerinin en önemli özelliği, kulaklarının kıvrık olmasıdır. İnsanlarına düşkün, ilgi isteyen, zeki ve yarı aktif kedilerdir. İnsanlarla birlikte yapacağı her aktiviteden hoşlanırlar. Sürekli ilgi görmeyi istediklerinden uzun süre yalnız kalmayı sevmezler. Evde ayaklarınızı uzatarak oturduğunuz an kucağınıza atlayıp sevilmek isterler.

6 İran kedisi

İran kedisi, Fars kedisi ya da Pers kedisi olarak da bilinir. Bu kediler, en eski evcil kedi türlerinden biridir. Sakin ve sevecen bir tür olan İran kedisi, kucakta oturmaktan ve ilgi görmekten hoşlanırlar. Hareketli ortamları sevmezler, daha çok düzenli bir yaşam şeklini benimserler.

7 Bengal kedisi

Bengal kedileri çok enerjik, hareketli ve zeki bir türdür. Bengal kedisi ile yaşamak için sizin de hareketli bir yaşam tarzınızın olması gerekir. Öz güvenli, konuşkan, arkadaş canlısı kedilerdir. Zeka oyunlarını severler ve farklı numaralar öğrenmeye meraklıdırlar. Yüksek yerlere zıplamayı ve tırmanmayı severler. Kucak kedisi olmasalar da yanınızda uyumayı severler.

8 Sfenks kedisi

Sıradışı bir kedi türü olan Sfenks kedilerinin en önemli özelliği tüysüz olmalarıdır. İlgi isteyen, meraklı, enerjik ve sosyal kedilerdir. Kucakta olmayı severler.

9 Chinchilla kedisi

Chinchilla kedisi, karakter olarak İran kedisi ile benzer özelliklere sahiptir. Sessiz, nazik ve insanlara bağlı bir türdür. Ayrıca zeki ve oyuncudurlar, sakin bir ortamda yaşamak isterler.

10 Ankara kedisi

Ankara kedisini diğer kedilerden ayıran en önemli özelliği, uzun tüylü kürk yapısıdır. Hareketli, sosyal ve zeki bir türdür, ulaşamayacağı yükseklik, açamayacağı kapı neredeyse yoktur. Sadece kedilerle değil köpeklerle de iyi anlaşabilirler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir