İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Chartreux Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sürekli tebessüm eden, özel karakteri ve muhteşem görünüşüyle Chartreux Kedisinin anavatanı Fransa’dır. Hayranlık uyandıran özellikleri ile Chartreux Kedisi, daha çok Habeş Kedisi, Sibirya kedisi ve ülkemizden Ankara Kedisi ile benzerlik taşır.

Chartreux Kedisi, avcı karakterli olduklarından önceleri ahırlarda, dükkanlarda ve evlerde fare ve benzeri canlıları yakalamak için kullanılmış ve 1800‘ lü yılların en popüler kedi türleri arasında yer almıştır. Chartreux Kedisi, genellikle arkadaş edinmeyi seven, sessiz ve rahat kedilerdir. Gün içerisinde mutlaka birkaç kez şekerleme yaptıkları bilinir.

Atlama, zıplama konusunda çok başarılıdırlar ve bu yeteneklerini sahiplerine göstermeye bayılırlar. Sürekli ilgiye ihtiyaç duymasalar da sahiplerinin yanında olmaktan hoşnutturlar.

Çok sesleri çıkmaz, isteklerini genellikle gözleriyle anlatmayı tercih ederler. Bu açıdan eğer Chartreux Kedisi ile yaşıyorsanız onu dikkatli gözlemlemeniz gerekir. Çünkü davranışlarını yorumlayamazsanız size herhangi bir sesli tepki vermeyeceği için ne istediğini anlamanız çok zor olacaktır.

İnsanlarla iletişimi özellikle sahipleri ile kurdukları bağ güçlüdür, öyle ki sahiplerinin duygusal durumlarını, mutlu veya mutsuz olduklarını hisseder ve ona göre davranırlar.

Chartreux Kedisi Özellikleri – Fiziksel Özellikleri
Chartreux Kedisi kısa, kalın tüylere ve geniş gövdeye sahiptir. Güzel kürkü ile birlikte en belirgin özelliği yuvarlak, geniş kafa şeklindeki koyu turuncu gözleridir. Yanakları geniştir, kafasının üzerine gelen kulakları ve gülümseyen bir ifadesi vardır.

Vücuduyla orantılı bacakları, onların çok hızlı olmalarını sağlar. Ayrıca geniş omuzları ve derin göğüs yapısıyla oldukça güçlüdür.

Chartreux Kedisi çok sosyal bir kedi değildir, bu yüzden tanıma sürecini geçirmeden yakınlık kurmazlar.
Chartreuxlar insanlarla birlikte yaşamaktan keyif alan, kibar kedilerdir. Sahiplerine çok sadık ve fazlasıyla disiplinlidirler, bu açıdan sık sık ödüllendirilmeleri gerekir.

Beslenmelerinde genellikle kuru kedi maması kullanılması gerekir. Bunun yanında konserve mamalarını da çok severek yerler.

Chartreux Kedisinin bakımı oldukça kolaydır. Kısa, kalın kürkünü haftada 1 kez fırçalamanız başlangıçta yeterli olacaktır. Ancak bahar ve özellikler sonbahar gibi mevsim geçişlerinde fırçalama süresini arttırmalısınız. Chartreux Kedisi ortalama 11-15 yıl arasında ömür sürerler. Tabi ki rakamlar belirleyici değildir, bu yüzden kedinize göstereceğiniz ilgi, alaka ve iyi bir bakım yaşam süresinin artmasında etkendir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir