İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler

Kedilerle birlikte yaşamak eğlenceli olduğu kadar sorumluluk da gerektirir. Bu yazımızda bir kedi sahiplenmeden önce bilmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz.

1 Kedinizi ciddiye alın

Öncelikle kedilerin de bir can taşıdığını, onların da duygu ve düşünceleri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sevimli dostlarımız bir eğlence aracı yada oyuncak değildir, zamanla evcil kediniz ailenin bir parçası haline gelir. Kediler karakteri olan çok zeki canlılardır. Hissettiğiniz ve söylemek istediğiniz her şeyi anlayabilirler. Bu yüzden onun yanında ne konuştuğunuza ve konuşurken ki ses tonunuza dikkat etmelisiniz.

2 Kedinizi seçerken yaşına göre tercih yapmayın, fakat yaşına göre besleyin

Kedi sahiplenme konusunda herkeste yanlış bir algı vardır, o da yavru kedi sahiplenme isteğidir. Tabi ki yavru kediye aile olmak güzeldir fakat kedinin size alışma sürecinde yavru yada yetişkin arasında hiçbir fark yoktur. Sadece yetişkin bir bir kedinin size ve yaşam alanına uyum sağlaması, yavru kediye göre biraz daha zaman alır. Bahsettiğimiz zaman dilimi çok kısadır, eğer onu sevgiyle kucaklarsanız korku ve tedirginliğini kısa zamanda atacaktır. Buna rağmen isteğiniz yavru kedi edinmek ise, kediniz anne sütünden kesilmeden onu ayırmayın ki sağlıklı gelişimini tamamlayabilsin. Sokakta kalmış bir yavru kedi içinse biraz daha özel bir bakım gerekebilir. Yavru kedi mamaları ve gerekli takviyelerle bu süreci en iyi şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz.

3 Kedinizi yıkamayın

Eğer bir sokak kedisi sahiplendiyseniz, onu yıkamadan evinize almak istemeyebilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki, çok kirli görünmediği müddetçe kediler yıkanmaz. Düzenli olarak aşılarını yaptırıp parazit ilaçlarını verirseniz, geri kalan temizliği diliyle gerçekleştirir. Çünkü kedilerin dillerinde antiseptik özellik vardır. Yani kedi kendini yaladığında bu özelliği sayesinde kendini temizlemiş olur.

4 Temel ihtiyaçlarının yerini gösterin

Kedi sahipleneceklere tavsiyeler konusunda, en önemli noktalardan biri temel ihtiyaçlarını öğrenme aşamasıdır. Kediler tuvaletlerini içgüdüsel olarak kuma yaparlar. Evinizde uygun yere koyduğunuz kedi kumunun yerini bir kere ona gösterip kuma ayaklarını sürtmeniz yeterli olacaktır. Kediler zeki canlılardır, bu yüzden ihtiyaçları ile ilgili eğitimi bir kez vermeniz yeterli olacaktır. Aynı şey maması ve su kabı için de geçerlidir.

5 Değişimden kaçının

Genellikle kediler veterinere gitmekten hoşlanmazlar. Bu yüzden, kedinizi aşı ya da kontrol için bir veterinere götürecekseniz, belirlediğiniz uzmanı değiştirmemeye çalışın. Bu hem sizin için hem de sevimli dostunuz için güven ortamı oluşturur ve kontrollerin daha sakin geçmesini sağlar.

6 Güvenlik önlemlerini alın

Evinizin pencerelerine mutlaka tel ya da sineklik geçirin. Kediler meraklı canlılardır ve ne kadar zeki olurlarsa olsunlar dışarıda gördükleri bir kuşun peşinden uçabilirler 🙂

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir