İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yetişkin Kediler için Mama Seçimi

Kedi bakımı, aslında çok kolaydır fakat kolay olduğu kadar da önem verilmesi gereken bir konudur. Bu açıdan, kedi sahibi olanların kedi bakımı ile ilgili üzerinde durması gereken en önemli konulardan biri, yetişkin kediler için mama seçimidir.

Kedilerimiz daima sağlıklı olsun isteriz. Bunun için yapılması gereken en önemli şey, yüksek kalitede ve doğal içerikli mamaları tercih etmektir. Bu aşamada, sevimli dostumuz için en doğru mamayı seçmek bazen bizi kararsız ve zor durumda bırakabilir. Mama seçme konusundaki kararsızlığı gidermek ve kediniz için en doğru mama seçimini yapmak için, kedimizin genel özellikleri bizim için rehber olacaktır. Kedilerimizin genel özelliklerine bakarak karar vermemizi sağlayacak 4 ana unsur vardır.

Kediler de tıpkı insanlar gibi abur cuburu severler. Bazı kedi maması üreticileri, üretimin sonunda kedilerin iştahla yemeğe sarılmalarını sağlamak için, mamaların üzerine yağ püskürtme işlemi uygulamaktadır. Tıpkı bizim fast-food sevdiğimiz gibi kedilerin de benzer bir merakı vardır. Abur cuburu beslenme şekli haline getiren kediyi tekrar sağlıklı beslenmeye alıştırmak hiç kolay değildir.

Kedinin Yaşı

Kedi maması tercihi yaparken kedimizin özelliklerindeki en önemli faktör, kedinin yaşıdır. Bunun için yavru kediler için “junior”, yetişkin kediler için ise “adult” ibarelerinin yer aldığı mamalar tercih edilmedir. Bu mamalar arasındaki temel fark, içerisindeki protein ve yağ oranlarıdır.

Kedinin Kilosu

Kedi maması tercihinde göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktör de kedimizin kilosu ve aktivite durumudur. Bu durumda eğer hareketsiz ve kilolu bir kediniz varsa, buna özel üretilen mamalar tercih etmelisiniz. Bu mamaların yağ ve lif oranları diğer yetişkin kedi mamalarına göre kalorileri daha düşük tutulmuştur.

Kedinin Cinsiyeti Ve Kısırlık Durumu

Mama tercihinde kedinizin cinsiyeti, özellikle kısırlaştırıldıktan sonra, dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Çünkü kediler kısırlaştırıldıktan sonra genellikle kilo alırlar. Bunun önüne geçebilmek için, kedinizi kısırlaştırdıktan sonra onun beslenme alışkanlıklarını yavaş yavaş değiştirmelisiniz. Ayrıca, kısırlaştırılmış kediler için özel üretilen mamaları tercih edebilirsiniz.

Kedinin Cinsi

Kedimizin mama tercihinde göz önünde bulundurmanız gereken diğer husus, onun tüy uzunluğudur. Kediler, kendilerini temizlerken genellikle tüy yumakları yutarlar, bu yumaklar da zamanla sindirim sisteminde sorunlara neden olabilir. Bu noktada özellikle uzun tüylü kediler için üretilmiş, içeriğinde malt olan mamalar tercih edilmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir