İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tahıllı Mama ile Tahılsız Mama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için bazı besinleri tüketmeleri gerekir. Bu yüzden bir kedi maması, kedilerin ihtiyaç duydukları tüm besinleri karşılayacak nitelikte olmalıdır. Aslında et ve tahıl içeriğindeki kedi mamalarındaki çeşitlilik, kedi sahiplerinin kafasını karıştırmaktadır. Peki, tahıllı mama ile tahılsız kedi maması arasındaki farklar nelerdir?


Kedilerin sağlıklı beslenmeleri için öncelikle onların beslenme alışkanlıklarını bilmek gerekir. Sağlıklı bir kedide bulunması gereken en temel besin maddeleri yağ ve proteinlerdir. Yani tahıllar, kedilerin ana beslenme bileşenlerinden biri değildir. Eğer bir kedi mamasında tahıl yer alacaksa, hangi oranda bulunduğuna dikkat edilmelidir. Çünkü düşük tahıllı diye alınan bazı kedi mamalarının içeriğinde kedilerin sindiremeyeceği oranda tahıl yer alır. Kedi maması içerisindeki tahıl oranı %1 – 2’den fazla olmamalıdır.

Tahıllı kedi mamalarının içinde genellikle mısır, buğday ve pirinç gibi glisemik indeksi yüksek tahıllar vardır. Ancak glisemik indeksi yüksek tahıllar, kedilerin hem sindirim sistemine hem de diş sağlığına zarar verir. Bunun yanında fazla tahıl tüketen kedilerde obezite, diyabet ve kan şekeri düşmesi yani hipoglisemiye görülmektedir. Düşük tahıllı ya da tahılsız kedi maması çeşitleri et oranı yüksek, karbonhidrat oranı düşük mamalardır ve düşük tahıllı kedi mamaları genellikle tek çeşit tahıl içerir.

Tahılsız kedi mamalarında gerçek et ürünleri kullanılırken tahıllı mamalarda protein elde etmek için farklı gıda maddeleri kullanılır. Bu yüzden tahıllı mamaların protein kalitesi daha düşüktür. Tahılsız kedi mamalarının hazırlanma aşamasında genellikle doğal ve hayvansal kaynaklar kullanıldığı için sindirilebilir protein oranları yüksektir.

Buradan tahılsız kedi mamalarının çok yüksek protein içerdikleri anlaşılmasın. Çünkü bazı kedi sahipleri tahılsız mamaların yüksek miktarda protein içerdiğini düşünerek tahılsız mamadan kaçınmaktadır. Oysa bazı tahıllı mamaların daha yüksek protein içerdiği bilinmektedir. Çünkü tahıllı mamaların içeriğinde yer alan mısır gluteni, protein oranının yükselmesine neden olur, bu da kedi sağlığı açısından sakıncalıdır. Bu açıda tahılsız mama kullanımı çok daha faydalıdır.

Evde beslenen bir kedinin temel besin maddeleri, tıpkı doğada yaşayan bir kedi gibi protein ve yağdan oluşur. Fakat ev kedilerinin hareketliliği doğada yaşayanlara göre daha azdır. Bunun için kedi yeterli miktarda beslenmelidir.

Tahılsız Kedi Mamalarının İçeriğinde Neler Bulunur?
Yavru, yetişkin, yaşlı ve özel durumu olan kediler için ayrı ayrı hazırlanan tahılsız kedi mamalarının içeriği oldukça zengindir. Öyle ki, balıklı, bıldırcın etli, geyik etli, sığır etli, tavuklu gibi içeriklere sahip bu mamalarda bal kabağı, kavun, nar, yaban mersini gibi enerji kaynağı sebze ve meyveler de yer alır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir