İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kısırlaştırılmış Kedilerin Taze Su İçmesi Neden Önemli?

Su; yaşamın temelini oluşturan bir maddedir. Canlılar da susuz yaşayamaz, yetersiz su tüketimi canlıların vücut fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Diğer tüm canlılar gibi kedilerde su tüketimi de hayati önem taşır. Peki kısırlaştırılmış kedilerin taze su içmesi neden önemlidir?

Kediler iki aylık olduktan sonra vücutlarındaki su miktarı %75’e çıkar. Bu açıdan kedinizin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için taze su tüketmesi şarttır. Kedilerin su tüketimini artırmak için önce onları suya kolay ulaşabilir hale getirmelisiniz. Bunun için çelik ya da porselen su kaplarını evinizin çeşitli yerlerine koyabilirsiniz, böylece suya ulaşabildikleri yerler artacak ve su tüketimi de istediğiniz seviyede olacaktır.

Kedilerde su tüketimi yeterli olmadığı takdirde; özellikle ilerleyen yaşlarda böbreklerinde taş, kristal oluşumu ve dolaşım problemleri gibi rahatsızlıklar görülebilir.
Kediler son derece zeki ve seçici canlılardır. Bu yüzden onları bir şeyler yapmaya ikna etmek için özenli ve tutarlı davranmak gerekir. Peki kedilerde su
tüketimini artırmak için neler yapılabilir?
– Öncelikle kedilerin önündeki suyun temiz ve taze olması gerekir. Kediler, suyun taze olup olmadığını hemen anlar , kirli ve bayat suyu içmezler. Ayrıca suyun temiz olması, su kaplarının da düzenli olarak temizlenmesinden geçer.
– Kedilerin içtikleri su yazın soğuk, kışın ılık olmalıdır. Bu kedilerin su içme istediğini artırır.
– Kedilerin tükettiği mama türü de su içme miktarlarını belirler, kuru mama ile beslenen bir kedinin, yaş mama yiyen kediye göre daha fazla su içmesi gerekir. Çünkü yaş mamalar kuru mamalardan daha fazla su içerir, böylece yaş mamalar kedilerin günlük su ihtiyacının bir kısmını karşılar. Kediler mamalarını yedikten sonra su içmek isterler, bu yüzden ne yerse yesin mama kaplarının yanında temiz su kaplarının da bulunması şarttır.
– Su vücuttan idrar yoluyla dışarı atılır. Tüketilen su miktarı atılan su
miktarından az olduğunda dehidrasyon gerçekleşir. Bu da kedinizin sağlığı için tehlikelidir. Su miktarını dengede tutmak için kedinize yediği mama
miktarının 3-4 katı kadar su vermeniz gerekir.
– Kediler etçil hayvanlardır. Tahıllı mamalarla beslendikleri zaman idrar ph alkaliye evrilir, ph7’ nin üzerine çıkar. Kediler idrar ph 6-6.5 civarında asidiktir. Asidik idrar yollarında ve böbreklerde enfeksiyonu önler. Fakat idrar alkalileştikçe mesane ve böbrek yapısı bozulur, struvit ve oxalat gibi taş oluşumları idrar yollarını ve idrar akışını bozar. Bu yüzden kedilerin içtiği suda ağır metallerin olmaması ve ph seviyesinin 6-6,5 dan daha yüksek olmaması gerekir.

-Kediler doğada genellikle akar su kaynaklarından su içerler, durgun su kaynaklarını tercih etmezler. Bu da onların su tüketimine ne kadar önem verdiklerini gösterir. Kedilerin sağlığı, suyun miktarına ve suyun kalitesiyle doğru orantılıdır. Bu yüzden kedinizin olabildiğince taze su tüketmesini sağlamalısınız.
Su hayattır. Kediler özellikle sıcak havalarda her zamankinden daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Sokakta kirli bir kedi gördüyseniz bilmelisiniz ki, bunun sebebi susuzluktur. Çünkü yeterli su tüketen kedilerin tüyleri canlı ve parlak olur. Hem kendi kediniz hem de sokaktaki diğer canlılar için temiz su dolu bir kap, onlar için sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir