İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerin Sütle Beslenmesi Neden Önerilmez?

Soğuk kış koşullarıyla birlikte sokak hayvanları için uygun yerlere bir kap yem ve bir kap su koymak, onların yaşamlarını sürdürebilmeleri için çok çok önemli. Her nedense kedi ile süt birbiriyle özdeşleşmiş gibi görünür. Ancak bilinenin aksine kedilere süt verilmesi faydadan çok zararlıdır. Bu yazımızda, kedilerin sütle beslenmesi neden önerilmez? bundan bahsedeceğiz.

Kediler, anne sütü dışında hayatları boyunca süte ihtiyaç duymazlar. Fakat aynı durum peynir için geçerli değildir, peynir sevimli dostunuz için mükemmel bir besindir. Ancak ölçüye dikkat edin, çok yağlı peynir az miktarda verilmeli ya da yağsız peynir verilmelidir. Otlu peynir gibi fermente olmuş peynirlerin verilmesi de sakıncalıdır.

Uzmanların da kedilere süt verilmesi ile ilgili ciddi uyarıları var. İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, kedilerin sütle beslenmesindeki sakıncalar ile ilgili yaptığı açıklamada: “Her hayvan türünün sindirim sisteminde aldığı gıdalara spesifik enzimler bulunmaktadır. Bu enzimler sayesinde alınan besinler parçalanmakta emilime hazır hale getirilmektedir. Kedilerin sindirim sisteminde sütte bulunan laktozu parçalayacak seviyede enzim yoktur.” dedi.

Kedilerin sindirim sisteminde sütteki laktozu parçalayacak güçte enzim olmadığından, alınan sütün yararlı bir hale getirilip vücut tarafından kullanılması pek mümkün değildir. Bunun yanı sıra, sütle birlikte alınan bu laktozla beslenen diğer mikroorganizmalar aşırı üreyip kedinin ishal olmasına neden olmaktadır.

Kedinin ishal olması, vücuttan yararlı diğer besinlerin de atılmasına ve su kaybına neden olmaktadırlar. Veteriner hekimler, genel kanı itibariyle kedilere süt verilmesini önermemektedir. Ancak zorunlu hallerde mutlaka verilecekse laktozu seyreltmesi için yarı yarıya sulandırılıp verilmesi önerilmektedir.

Eğer kediniz sütü çok seviyor ve vazgeçemiyorsa, çok sık olmamakla birlikte evcil hayvan dükkanlarında satılan kedi sütü tozlarını alıp, suyla karıştırarak verebilirsiniz. Ya da inek sütü vereceksiniz, laktozsuz satılan özel sütleri tercih edebilir veya inek sütünü yarı yarıya suyla karıştırarak verebilirsiniz.

Kesinlikle kedinize su yerine süt vermeyin. Süt hiç bir zaman suyun yerini tutmaz. Çünkü su, yaşam için çok önemli ve gerekli unsurlardan biridir. Her daim kedinin kullanımına hazır bir kase su bulunmalıdır. Ayrıca unutulmaması gerekir ki; anne sütü (doğal/yapay) haricinde 6 haftalık olana kadar yavru kedilere sadece süt vermek, onlarda kusmaya ve ciddi gelişim bozukluklarına neden olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir