İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerde Hamilelik Süreci

Binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşayan ve çoğu kültürlerde mistik bir anlam taşıyan kediler, mevsime bağlı poliöstrik canlılardır. Kedilerin ergenliğe geçişleri genellikle vücut ağırlığı, ırk ve doğdukları mevsime bağlı olarak 4-12 aylıkken, 2,5 kg vücut ağırlığına ulaştıklarında ilk kızgınlıklarını göstermeleriyle gerçekleşir.

Gün ışığı süresinin 10 saatin altına inmesiyle kedilerin kızgınlıkları da azalmaktadır. Kedilerde üreme sezonunda, çiftleşip gebe kalmadıkları müddetçe kızgınlık döngüleri düzenli olarak tekrarlanır. Üreme sezonu olarak adlandırılan bu dönem genellikle Şubat ayında başlar, sonbahara kadar devam eder.

Erkek kediler, kızgınlıktaki dişilerin kokusunu birkaç km uzaktan alabilirler. Bu durum oldukça çekici ve çiftleşmeye davet niteliği taşır. Evcil kedilerin gebelik süresi ortalama 52-74 gün arasında değişmektedir. Gebelik süresinin 60 günden az olması halinde, doğan yavruların hayatta kalabilme şansları zayıf olur. Kedilerde gebelik süresi, kedinin türüne göre değişiklik gösterse de bu süre genellikle onların vücut büyüklükleriyle orantılıdır. Kedilerin bir batında doğurduğu yavru sayısı ortalama 4’dür. Bu durum kedinin çiftleşme sayısına bağlı değildir. Evcil kedilerde farklı erkeklerle çiftleşme sonucu doğan yavrular yaygın olmakla birlikte gebelik sırasında tekrar gebe kalma varlığı kesin olarak bilinememektedir.

Kedilerde Hamilelik Süreci

Kedilerde gebelik tanısı için veteriner hekimlerin kullandığı yöntemler; elle muayene, ultrasonografi ve radyolojik görüntüleme tekniğidir. Bu yöntemlerden ultrasonografi ile 3-4 haftalık gebelikler teşhis edilebilmektedir.
Radyografi ile teşhis için genellikle fetuslardaki kemik oluşumunun şekillendiği 35. gün sonrası tercih edilmektedir. Ultrasonografi ile gebelik teşhisi ise, en erken 11-16. günler içinde yapılabilmektedir.

Kedi sahipleri açısından gebelik süreci, annedeki davranış değişiklikleriyle özellikle son haftada takip edilebilmektedir. Gebeliğin ilk döneminde, iştahta azalma, 3. haftadan sonra ise artma gözlemlenir. Kedinin gözle görülür vücut ağırlığı artışı, doğum yapacağı uygun yer arayışı, uzak ve sessiz yerleri tercih etmesi, gebelikte güçlü ipuçları olarak değerlendirilir. Ayrıca gebeliğin 21. gününden itibaren memelerde büyüme ve süt sekresyonu da gerçekleşir.

Gebe kediler gelişen fetusların ihtiyacını karşılayabilmek için diyetteki protein miktarını artırmaları gerekir. Bu durum özellikle amino asitler (arginin, lisin ve triptofan) için geçerlidir. Gebe kediler karbonhidratlı diyetler yerine daha çok proteinli diyetleri tercih ederler. Kedilerin gebelik süresince protein ihtiyacı oldukça fazladır, ayrıca bu dönemde vitamin takviyelerine de ihtiyaç duyulur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir