İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kediler Ne Yer ve Nasıl Beslenir?

Tüm kedi besleyenlerin aklına takılan önemli sorunlardan biri; kediler ne yer ve nasıl beslenir? Beslenme konusunda sevimli dostlarımızın sağlığına dikkat etmek oldukça önemlidir. Evde beslediğimiz kediler bu konuda daha şanslıdırlar fakat sokaktaki dostlarımız için durum maalesef aynı değil. Beslenme imkanları kısıtlı olan sokak hayvanları genellikle çöplerden buldukları ile beslenirler. Bu yüzden sokaktaki dostlarımızın da sağlıklı beslenebilmesi için, uygun yerlere mama bırakmayı ihmal etmeyin.

Peki evde beslediğimiz sevimli dostlarımız kediler ne yer?
Kediler meraklı canlılardır, bu yüzden sizin yediklerinizden yemek, en azından tadına bakmak isterler. Çok yağlı ve çok tuzlu olmadığı sürece yediklerinizi kedinizle paylaşmanızın herhangi bir sakıncası yoktur, bu noktada önemli olan kendi sağlığınıza dikkat ettiğiniz kadar, kedinizin sağlığına da dikkat etmeniz gerektiğidir. Sevimli dostlarımızın mama dışında yiyebileceği bazı besinler şöyledir;

Yumurta
Pişmiş olmak şartıyla yumurta, kedinize verebileceğiniz iyi bir besindir. Yumurta tam bir protein kaynağı ve değerli bir besindir, eğer beyazı ile birlikte verilecekse mutlaka pişirilmelidir. Çünkü çiğ yumurta beyazının içinde b vitaminini nötralize eden kimyasal bir madde vardır.

Nişastalı besinler (Patates, Makarna)
Patates ve makarna gibi nişastalı besinleri kedinize pişmiş olarak vermelisiniz. Nişastalı besinler, kediler için iyi enerji kaynağıdır. Ancak kontrollü verilmediği taktirde bu besinler minik dostlarımızda kilo sorununa yol açabilir.

Sebzeler
Hazım ve dengeli beslenme açısından sebzeler, biz insanlarda olduğu gibi, kediler içinde çok önemlidir. Bu anlamda kilolu kedilere sebze ağırlıklı yiyecekler verilebilir. Kediler sebzeyi tek başına tüketemezler, bu yüzden sebzeyi diğer besinlerin içine karıştırarak verebilirsiniz.

Balık
Balık kedilerin çok sevdiği bir besindir. Fosfor açısından zengin ve hazmı kolay olan balık, kedilerin çok sevdiği önemli bir besindir. Pişmiş ve kılçıkları ayıklanmış olarak verilmesi gerekir.

Ciğer
Ciğer, kedilerin en çok sevdiği yiyecektir. Yüksek besin değeri vardır, fakat çiğ verilen ciğer kedide ishale, tenya ya da başka bağırsak parazitlerine neden olur. Pişmiş ciğer de tek başına kabızlık yapabilir. Bu açıdan ciğerin patates ve havuç gibi sebzelerle birlikte pişirilip verilmesi gerekir. Fazla ciğer tüketimi kediniz için tehlikeli olabilir.

Tavuk
Tavuk kediler için hem yararlı, hem de zararlı olabilecek bir besin kaynağıdır. Öncelikle tavuk kesinlikle çiğ olarak verilmemelidir, haşlama veya ızgara olarak verebilirsiniz. Ayrıca tavuktaki kemiklerin ayıklanmış olarak verilmesi gerekir.

Çim
Çimen hiçbir besin değeri olmayan, ama kediler için hazmı kolaylaştıran önemli bir besindir. Doğal talcid, doğal rennine gibi. Çimeni bir saksı içinde kolayca evde yetiştirmek mümkündür.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir