İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedi Çimi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kedi Çimi Nedir?

Kedi çimi, kedilerin çok sevdiği bir besin türüdür. Kedi çimi bildiğimiz çimlerle aynı görünür, fakat tohum olarak biraz farklıdır. Birkaç farklı türü bulunan kedi çimleri özellikle kedilerin tükettiği bir besin grubudur, bu yüzden içeriklerinde farklı besin değerleri taşırlar. Farklı çeşitlerde kedi çimleri vardır ve her kedinin tükettiği veya sevdiği kedi çimi türü farklı olabilir. Kediler özellikle içerisinde yulaf ve buğday bulunan kedi çimleri daha çok severler. Kediler, bitkisel besin ihtiyaçlarını karşılamak için bu çimleri atıştırmalık olarak tüketirler. Peki kedi çimi nedir ve ne işe yarar? Cevabı yazımızda…

Kedi Çimi Nasıl Ekilir?

Kedi çimi ekmek diğer bitkileri yetiştirmekle aynıdır. Paketin içindeki tohumları, belirlediğiniz saksının toprağına hafifçe bastırarak yerleştirin. Saksıyı temin ederken kedinizin kolayca ulaşarak yiyebileceği boyutlarda bir saksı almaya dikkat edin. Tohumları ektikten sonra sulama işlemini yapın.

Kedi çimenleri ortalama 1 haftada yetişir, 10 gün sonra da kedinizin yiyebileceği boyutlara ulaşır. Saksıyı her kuru gördüğünüzde sulayarak nemlenmesini sağlayın. Böylece verimli bir kedi çimi yetiştiriciliği yapmış olursunuz. Kedi çimenlerinin güneş gören bir alanda durması gerekir.

Kedi çimleri genellikle petshoplardan yada bahçe malzemesi satılan yerderden temin edilebilir.

Kedi Çiminin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Teorik olarak her bitki içerisinde bir takım vitamin ve minareller barındırır. Çimin tadı genellikle kedilerin hoşuna gider ve besin ihtiyaçlarına destek olur.

Kedi çimleri, kedinin kendini temizlerken midesinde oluşan tüy yumaklarının zararlarını azaltır. Sevimli dostlarımız, bu tüy yumaklarını atmak için ya kusarlar, yada sindirim sistemin aktif çalıştığı için tuvaletlerini yaparak çıkarmaktadırlar. Bu noktada kedi çimleri tüketmek kedilerin sindirim sistemlerinin verimli çalışmasına da yardımcı olabilir.

Kediler Neden Çim Yer?

  • Kedi çimi, kedileri sakinleştirerek sistemlerindeki tüy yumaklarının onları rahatsız etmesini önler.
  • Tüy yumaklarının çıkarılması için uyarıcı bir bitkidir.
  • Kediler günlük beslenmelerinde olmayan bir takım ek besin ihtiyaçlarını bu çimleri tüketmek suretiyle karşılarlar.
  • Kedi çimlerindeki vitamin ve mineral destekleri, kedilerin gelişimleri için faydalıdır.
  • Kediler çim yemekten büyük keyif alırlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir