İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yavru Kediler Nasıl Beslenmelidir?

Her canlı gibi kediler de doğduktan sonraki yavruluk dönemlerinde detaylı bir bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Sizler de kedilerin yavruluk dönemini en iyi şekilde geçirmesi için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Peki yavru kediler nasıl beslenmelidir? bu sorunun cevabı yazımızda…

Yavru Kedi Besleme Yöntemleri
Yavru kedileri beslemeye başlamadan önce onların rahat olmaları sağlanmalı ve sağlık kontrolünden geçirilmelidir.

İlk Yardım – Vücut Sıcaklığı
Yavru kedilerin vücut ısıları düşük olur, bu açıdan yavrularda ilk değişiklik vücut ısılarında olmaktadır. Bunun sebebi ise 3 haftadan küçük kedilerde ısınma mekanizmasının tam olarak çalışmamasıdır. Bu sorunun ortadan kaldırmak için kediyi battaniyenin altına alabilir ve battaniyenin üzerine de sıcak su torbası koyarak destekleyebilirsiniz. Torbayı kedinin üzerine direkt koymamaya dikkat edin. Bu çeşitli sorunlara neden olabilir. Genel muayenesini hızlı bir şekilde yaptıktan sonra beslenme kısmına geçebilirsiniz.

Beslenme
Yavru kediler beslenme konusunda da sorun yaşamaktadır. Yavru kediler annesinin yardımı olmadan av bulma ve yiyecek bulma yetilerine sahip değillerdir. Bu yüzden onları beslemeniz gerekmektedir. Bunun için yavrulara özel mamaları ya da süt tozlarını tercih edebilirsiniz. Genellikle süt ile beslenen yavru kediler için lezzetli bir besin hazırlayabilirsiniz. Yavru kedilere özgü biberonlar da vardır. Çıkış kısmını da açtıktan sonra kedinin rahatça beslenmesi için süt verebilirsiniz.

Dışkı – İdrar Yapma
Genelde anne kediler, yavrularının dışkı yapma ihtiyaçlarını ortaya çıkarmak için o bölgeye yalama işlemi yaparlar. Bu da yavruların dışkı isteğini ortaya çıkarır. Siz de annesi olmayan yavru kedinin dışkı bölgesine ıslak mendil sürebilirsiniz. Birkaç silme sonrası idrar yaptığını görebilirsiniz. Ancak tahriş olmaması için bu uygulamayı çok fazla yapmamaya dikkat edin. Bunun yanı sıra karın bölgesine masaj yaparak da dışkı yapması desteklenebilir. Bu durum da yavru kedinin rahatlamasına yardımcı olur.

Kediler 4 haftadan sonra tuvaletlerini kuma yapacak hale gelmektedir. Bu da onların ne kadar hızlı büyüdüklerini ve öğrendiklerini görmemizi sağlar. Eğer kediniz 8 hafta geçmesine rağmen hala tuvaletini öğrenmedi ise yapmanız gereken tek şey bu işlemi yapabilen bir kedi bulmaktır. Böylece o da dışkısını kuma yapacaktır ve doğal hayatına alışma sürecine geçecektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir