İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yavru Kedi Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer etrafınızda annesi olmayan, öksüz bir yavru kedi bulduysanız, ona annesinin yokluğunu hissettirmemek için elinizden geleni yapmalısınız. Her canlı gibi yavru kediler de doğdukları andan itibaren detaylı bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Sizler de sevimli dostunuzun yavruluk dönemini sağlıklı bir şekilde geçirebilmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Peki yavru kedi bakımı nasıl yapılır ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Annesi Olmayan Yavru Kedi Nasıl Anlaşılır?
Yanında annesi olmayan her yavru kediyi sahipsiz sanmayın. Anne kediler doğumdan sonra genellikle çevre kontrolü yaparlar. Eğer yavrular temiz ve sessiz şekilde yatıyorsa ve karınları şişse bilin ki anneleri vardır. Ancak 4-5 saat süren annenin yokluğu, yavruların bakımsız görünmeleri, aç ve sürekli miyavlıyor olması ise annelerinin olmadığını gösterir.

İlk Yardım – Vücut Sıcaklığı
Öncelikle yavru kedilerin vücut ısıları düşük olur. Yani yavru kedilerde ilk değişiklik vücut ısılarında gerçekleşir. Çünkü 3 haftadan küçük kedilerde ısınma mekanizması tam olarak çalışmaz. Bunun için yavru kediyi battaniyeye sarabilir ve battaniyenin altına sıcak su torbası koyarak onların vücut ısılarını yükseltebilirsiniz. Ancak sıcak su torbasını kesinlikle kedinin üzerine koymayın, bu kedi için çok zararlı olur.

Yavru Kedi Beslenme
Yavru kedileri beslemeden önce onların rahat edecekleri bir ortam hazırlanmalıdır. Yavru kedileri, beslenme konusunda dikkatli olmak gerekir. Öncelikle yavru kediyi nasıl besleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bunun için yavrulara özel üretilmiş mamaları ya da süt tozlarını tercih edebilirsiniz. Süt ile besleyeceğiniz, yavru kediler için tasarlanmış biberonlar bulunmaktadır.

Tıpkı bebeklerde olduğu gibi yavru kedilerde de gaz oluşmaktadır. Bunu da sırtına küçük küçük vurmanız halinde giderebilirsiniz. Gazı çıkmayan yavru kedi rahatsızlık yaşayabilir.

Dışkı – İdrar Yapma
Genellikle anne kediler, yavrularının dışkı yapmasını kolaylaştırmak için popo bölgesini yalarlar. Böylece yavru kedinin dışkı isteği artmış olur. Sizde yavru kedinin poposuna ıslak mendil sürerek tuvalet isteğini oluşturabilirsiniz. Bu işlemi bir kaç kez yapabilirsiniz, ancak daha fazla yapmayın yoksa tahrişe neden olabilirsiniz. Bunun yanında kedinin karın bölgesine masaj yaparak da dışkı yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kediler çok hızlı büyür ve öğrenirler, yavru kediler genellikle 4 haftadan sonra tuvaletini kuma yapacak hale gelmektedir. Nadir de olsa eğer kediniz 8 haftadan sonra hala tuvaletini öğrenmedi ise, yapmanız gereken tek şey bu işlemi yapabilen bir kedi bulmaktır. Bu aşamada, kediniz tuvaletini kuma yapan başka bir kedi görürse o da hemen alışacak ve tuvaletini kuma yapacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir