İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Dünyanın en büyük evcil kedi türü Maine Coon Kedisidir. Maine Coon kedisi büyük boyutlu olması ve karakteristik özellikleri ile öne çıkar. Maine Coon kedisi özellikleri ve bakımı ile ilgili tüm bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Maine Coon kedisi, iri yapılı ve sevimli bir kedi türüdür. Çok parlak tüy yapısına sahip bu kediler uzun tüyleri ve gösterişli yapıları vardır.
Maine Coon Kedisi Özellikleri
Kedi türleri arasında fiziksel özellikleriyle dikkat çeker, evcilleştirilmeden önce tüylerinin çok daha uzun olduğu bilinen bu tür, yerel kedi cinsleriyle sık çiftleşmesi nedeniyle ilk zamanlardaki özelliklerinin bazılarını yitirmiştir.

Bu türün anavatanı Kuzey Amerika ’nın doğu kesimlerindeki bölgedelerdir. Avcılık yetenekleri çok gelişmiştir, yün şeklindeki uzun ve kalın tüyleriyle soğuğa karşı dayanıklıdırlar.

Kuzey Amerika’da insanlar tarafından çok sevilen ve evcilleştirilen bu kediler, insanlara kolay alışmış ve kısa sürede tüm dünyaya yayılmışlardır.
Maine Coon Kedisi Karakteri
Sahibine oldukça bağlıdır, sevecen, zeki ve eğitilmeye açık bir türdür. Çok nadir de olsa kaba davranışlarına şahit olunmuştur. Çiftleşme dönemlerinde bile uysal davranmaları bu kedilerin en ilginç özelliklerindendir.

Kedilerde Kur Yapma ve Çiftleşme
İsteklerini sessizce belirtirler, aç kalsalar bile huzursuz hareket etmezler. Çok hızlı öğrenme yetenekleri vardır. Erkekleri; daha çok muzip ve oyuncu karaktere sahip olurken, dişiler daha olgun karakterlere sahiptir.
Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Vücut Yapısı
Oldukça kaslı bir yapıya sahiptir bu yüzden, sokaktaki kedilerle kıyaslandığında özellikle dikdörtgen ve kalıplı vücuduyla kendisini belli eder.

Dünyanın en büyük kedisi olan bu türün yapısal olarak gelişimini tamamlaması 3 ile 5 yıl aralığında değişmektedir. Sivri uçlu kulaklara, kalın bacak ve patilere sahiptir, ayrıca bu kedilerin gövde boyları da oldukça geniştir.

Tüyleri genellikle siyah, beyaz, gri, leylak, çikolata gibi renklerde olan bu türün çene, yanak bölgesi ve kulakların yan kısımlarıyla büyük bir kedi olacağı daha yavruluk döneminde kendini gösterir.

Maine Coon Kedisi Bakımı
Maine Coon kedisinin uzun tüylere sahiptir bu yüzden sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için bakımlarının düzenli olarak yapılması önemlidir.

Belli aralıklarla özellikle ılık ve düşük basınçlı suda yıkanması, tüylerin daha sağlıklı ve bakımlı olmasına yardımcı olabilir. Ayrıca ölü tüylerden arınması için kedinize özel sık tarakla haftada en az bir kez taramalısınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir