İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerin Tırnak Kesimleri Nasıl Yapılır?

Mobilyalarınızdaki çizik izlerinden hoşlanmıyorsanız, kedinizin tırnaklarını düzenli olarak kesmeyi denemelisiniz. Fakat kediniz tırnak makası gördüğünde kaçabilir yada saklanabilir. Kedi davranışları analistlerine göre, kedinizin tırnaklarını rahat ve sakin bir şekilde kesmeniz mümkün. Peki kedilerde tırnak kesme işlemi nasıl yapılır? Gelin bu sorunun cevabına hep birlikte bakalım…

Kedinizi Tırnak Kesmek İçin Onu Hazırlayın!
Kedinizi tırnak makası ile o daha yavruyken alıştırmanız, işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştırır. Bunun için önce kedinizi kucağınıza alın ve sessiz, sakin bir odaya geçin. Tırnak kesme işleminden önce, kedinizin sakin, rahat ve hatta uykulu olduğu bir anı seçin ki işiniz kolay olsun. Kedinizin dikkatinin dağılmaması için odada başka hayvan olmamasına dikkat edin.

Kedinizin Patileri ile Arkadaşlık Kurun!
Yavaşça kedinizin bir patisini elinize alın ve içinizden beşe kadar sayarak patiye masaj yapın. Eğer masaj yaparken kediniz patisini geri çekerse tutmak konusunda ısrarcı olmayın, bunun yerine ona sevginizi gösterin ve hareketlerini takip edin. Tekrar sabit bir konum aldığında patisinin ortasına nazikçe bastırarak tırnaklarını dışarı çıkarın, hemen ardından patisini bırakın ve ona bir ödül maması verin. Bunu gün aşırı yapın ve her bir patiye aynı şeyi uygulayın.

Kedinizi Tırnak Makası ile Tanıştırın.
Kedinizin tırnaklarını kesmeden önce onu tırnak makasının sesine alıştırın. Bunun için kedinizi kucağınıza oturtun ve tırnak makasının arasına çiğ bir çubuk makarna parçası koyun. Eğer kediniz tırnak makasını koklarsa, makasa alışabilmesi için makasın üzerine bir ödül maması yerleştirin. Sonra kedinizin bir patisine masaj yaparken diğer patisinde ki tırnakları çıkarın, tırnaklar dışarıdayken tırnak makasının içindeki makarnayı kesin ve hemen kedinize tekrar bir ödül maması verin.

Asla Tırnak Etini Kesmeyin!
Kedinizin tırnaklarının kökünde bulunan pembemsi kısımlar, kan damarlarının ve sinirlerin bulunduğu noktalardır, bu yüzden de asla o alanda kesim yapmamanız gerekir. Kedinizin tırnağını keserken sadece ve sadece tırnağın beyaz kısmını kesmeye özen gösterin. Eğer kazara da olsa tırnak etini keserseniz, kanama durdurucu stiptik bir pudra ile kanamayı kesebilirsiniz. Her ihtimale karşı bu pudrayı tırnak kesimi esnasında yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Tırnakları Kesmeye Başlayın.
Kediniz kucağınızda iken patisinin ortasına masajla birlikte basınç uygulayın ve tırnakların tamamen dışarıya çıkmasını sağlayın. Tırnak kökünü başlangıcını ve her bir tırnağı ne kadar kesmeniz gerektiğini belirleyin. Önce sadece tırnağın ucunu kesin ve hemen bir ödül maması verin. Eğer kediniz tırnağını kestiğinizi fark etmediyse bir tane daha kesin, fakat kediniz rahatsız olursa tek seferde ikiden fazla tırnak kesmemeye özen gösterin. Bu süreç yavaş ilerlediği için bir seferde tek pati ile yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

Kesinlikle Yapmamanız Gerekenler!
Eğer kediniz tırnak kestirmek istemezse onu cezalandırmayın ve ona bağırmayın.
Kediniz gergin ya da saldırgan iken asla tırnaklarını kesmeyin.
Tırnak keserken acele etmeyin, bu tırnak köküne zarar vermenize neden olabilir.
Tek seferde tüm tırnakları kesmeyin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir