İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerin Düzenli Aşıları

Kedilerde aşı uygulaması sıkça gündeme gelen konulardan biridir. Kedilerin düzenli aşıları ile ilgili tüm cevapları yazımızda aktarmaya çalışacağız.

Aşı; insan ve hayvanlarda hastalığa neden olan bakteri ve virüslere karşı vücuda verilen biyolojik maddelerdir. Bu madde, bakteri ya da virüsün hastalık yapmasına engel olur, buna karşı savunma sisteminin aktive edilmesini sağlar.

Yavru Kedi Aşıları

Özellikle kedi yavruları bazı hastalıklarda risk teşkil ettiklerinden aşılamaya erken yaşta başlanmalıdır. Bilinen ve uygulanan karma aşı, kuduz aşısı, lösemi aşısı en fazla görülen ve tedavi şansı çok az olan hastalıklara karşı üretilmiş kedi aşılarıdır. Aşıların faydalı olabilmesi için kedilerin aşılama öncesinde parazitlerinden arındırılmış ve stresten uzak olmaları gerekmektedir. Herhangi bir hastalığı olan canlıya kesinlikle aşı uygulanmaz. Bu yüzden Veteriner Hekimin aşı uygulamasından önce parazit tedavisi yapıp kedinizi muayene etmesi şarttır. Yavru kedilerde aşılamaya genellikle iki aylıkken karma aşı ile aşı programına başlanır. Bu aşılama en yüksek antikor titresini sağlamak için 3 hafta sonra tekrarlanmalıdır.

Yavru kedi aşı programında ikinci uygulanan aşı lösemi aşısıdır, bu aşı da 21 gün sonra tekrarlanmaktadır. En çok korkulan aşı kuduz aşısıdır, bu aşının tek doz yapılması gerekir. Ancak çevresel faktörler, hastalık durumu ve salgın durumu dikkate alınarak Veteriner Hekim aşı uygulamasını kendisi belirler. Genel olarak yavru kedi aşılamasında uygulanan aşılama takvimi

Yavru Kedi Aşı Takvimi

6-8 Haftalık İç ve Dış Parazit tedavisi
8-10 Haftalık Karma Aşı
9-11 Haftalık Lösemi Aşısı
10-12 Haftalık Karma Aşı (Tekrarı)
11-13 Haftalık Lösemi) Aşısı (Tekrarı)
12-14 Haftalık Kuduz Aşısı

Feline Leukemia Virus, Fiv, tedavisi olmayan ciddi bir hastalıktır. Fakat immun sistemi alternatif tedavilerle destekleyerek enfekte kedinin normal bir hayat yaşamasını sağlamak mümkündür.

Kuduz ( Rabies ), sinir hücrelerine saldırarak beyne yerleşir. İnsan ve diğer bütün memeliler kuduz virüsünden etkilenebilir. Hastalığın kaynağı vahşi hayattır. Virüs kapan bütün kediler ölür veya itlaf edilir. Hastalık, virüs taşıyan salyanın ısırma ve derideki çatlaklardan vücuda girişi ile oluşur. Bu açıdan ülkemizde her yıl aşılamanın yapılması zorunludur.

Tüm bu aşılar yapıldıktan sonra her yıl düzenli olarak tek doz olarak yapılır. Buradaki amaç korumanın devamlılığını sağlamaktır. Bu aşılar dışında mantar için yapılan mantar aşısı bulunmaktadır. Özellikle eve sık kedi giren ailelerin bu aşıyı da dikkate almaları gerekmektedir.

Kişiye verilen aşı karnesi oldukça önemlidir. Bu karneye yapılan aşı ve aşıyı yapan hekimin kaşesi mutlaka işlenmelidir. Kedinizin hastalanması halinde muayeneye giderken karne mutlaka kedi ile birlikte taşınmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir