İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerde Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Kediler, dünyanın en sevilen ve insanlarla birlikte en fazla yaşayan canlılardan biridir. Fakat ne yazık ki sevimli dostlarımız bizlerden çok daha kısa bir yaşam süresine sahiptirler. Ne var ki kedilerimizin yaşam sürelerini uzamak biraz da bize bağlı. Tabi ki mucizeler yaratamayız, ancak onların yavruluk döneminden itibaren doğru şekilde bakarak yani yaşlarına, varsa özel sağlık durumlarına uygun mamalarla besleyerek, aşılarını aksatmayarak, kısırlaştırarak ve özellikle de belirli bir yaşa geldikten sonra düzenli olarak veteriner kontrolleri yaptırarak daha uzun yaşamasını sağlayabiliriz.

Kediler kaç yaşında yaşlı sayılır?

Kedilerin ortalama ömrü 13-14 yıldır. Ancak bazı kedi ırklarında bu süre daha uzundur. Kediler 8 yaşında geldiklerinde yaşlı olarak kabul edilirler. Kedilerde yaşlılık belirtileri 11 yaşından itibaren ortaya çıkar.

Kedilerde yaşlanma belirtileri nelerdir?

İşitme kaybı

Kedilerde yaşlılığın en önemli belirtilerinden biri işitme kaybıdır. Yaşlı kediler eskisi gibi keskin kulaklara sahip değildir. Kedinizi çağırdığınızda ya da ona seslendiğinizde size eskisi gibi tepki vermiyorsa bilin ki bu, işitme kaybı yaşadığının göstergesidir. Yaşlı kedilerde işitme kaybı, çevreye olan ilgilerinde de azalmaya neden olur. İşitme kaybı bazı kedilerde fark edilemeyecek kadar hafif düzeyde olurken bazı kedilerde sağırlığa kadar varabilir.

Gözlerdeki değişimler

Yaşlanan kedilerin gözlerinde de bazı değişiklikler meydana gelebilir. Bu kedilerin gözleri eskisinden daha mat bir görünümde olur. Bunun yanında görme duyusunda azalma ve buna bağlı olarak da katarakt ortaya çıkar. Ayrıca yaşlı kedilerde ışığa karşı aşırı duyarlılık ortaya çıkar.

Renk değişimi

Yaşlanan kedilerin tüylerinde renk değişimi meydana gelir. Koyu renkli kedilerin tüyleri genellikle griye döner. Renk değişimi tüm tüylere yayılmayıp bölgesel de olabilir. Renk değişimi genellikle kedinin ağız bölgesinde, kaşlarında ve burnunun etrafında fark edilir.

Yeme alışkanlığında değişim

Kedilerdeki yaşlanma belirtilerinden biri de yeme alışkanlığındaki değişimlerdir. Yaşlı kediler eskisi gibi iştahlı değillerdir, sindirim sistemleri daha yavaş çalıştığı için hem daha az yerler hem de daha yavaş. Bu dönemde yapacağınız en iyi şey, kediye daha sulu yiyecekler vermek ve beslenme düzeninini az ve sık yemeğe çevirmektir. Böylece hem kabızlık azalır hem de kilo kaybının önüne geçilebilir.

Hareket problemleri

Kedilerde hareket kabiliyetinin azalması, yaşlandığının önemli bir göstergesidir. Hareket etmekte zorlanma, eskisi gibi atlayıp zıplamama kedilerde yaşlanma belirtileri arasında yer alır. Ayrıca kum kabı dışına tuvaletini yapma da yaşlılık belirtileri arasındadır.

Davranış değişiklikleri

Yaşlı kedilerde bazı davranış değişiklikleri ortaya çıkar, bu değişiklikler şunlardır;

Çok daha fazla uyurlar ve çok daha az oynarlar, yada hiç oynamazlar.
Strese karşı sert tepki gösterebilirler, bu nedenle onları yaşlandıklarında farklı durumlara sokmamak gerekir.
Yaşlı kediler ağrı ve acı hissettiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir