İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerde Temizliğin Önemi

Kedilerde temizlenme günlük ve içgüdüsel bir davranıştır. Karşılıklı birbirini temizleme ise sosyal bir davranıştır. Günlük temizlik ve bakım yapmayan kedinin sağlık sorunları var demektir. Bugünkü yazımızda kedilerde temizliğin öneminden bahsedeceğiz.

Bir kedi uyanık olduğu zamanın yaklaşık % 8-15’ini öz bakımına ayırır. 6 haftalıktan itibaren yavrular yetişkin kediler gibi kendilerini temizleyebilir.

Kediler Nasıl Temizleniyor ?
Kediler temizliğe genellikle kafalarından başlar, sırt ve yanlarla devam eder ve kuyruğu da temizleyerek sona erdirir.

Tam yıkanma, karın, bacaklar, parmak araları ve anojenital bölgeyi içerir. Yıkanma ve bakım deri parazitlerinin büyük oranda azalmasını sağlar.

►Kedilerde Deri ve Kürk Sorunları

Temizlenme süresinin yarısı kedinin en pis yerlerinin yıkanmasıyla geçer; baş, ön patiler ve boyun. Baş ve boyun direkt yalanamaz, bu yüzden yıkama iki aşamalı yapılır. Bir pati yalanır, sonra kafaya sürülür, tekrar yalanır.

Bir kedi kendini temizlemeye daima başıyla başlar. Bu içgüdüsel davranış kedi için önemlidir; kediniz kendisini yalamayı bırakırsa bilin ki bir sorun var demektir.

Kedilerin her gün belirli bir süre kendilerini temizlemesi gerekir. Kediler üç gün boyunca bakımlarını yapamazlarsa, sonraki ilk 12 saatlerini yapamadıkları bakımı telafi etmekle geçirirler.

Kediler Temizlenirken Tüylerini Yutar mı ? Yutarsa Ne Olur?
Kedinin dili kürkündeki ölü tüyleri çıkarmak için idealdir. Buna rağman, uzun tüyler dildeki kancalara yapışır ve yutulduğunda midede tüy topağı oluşturur. Bu da mide hastalıklarına neden olabilir.

Kediler yuttukları bu tüy topaklarını kusarak çıkarır, ama bunlar bazen bağırsağa da gider ve çıkarılmaları için laksatiflere gerek duyulur.

►Kedilerde Bağırsak Hastalıkları ve Tedavisi

Uzun tüylü kedilerin temizlikte sizin yardımınıza ihtiyaçları vardır. Bunun için geniş aralıklı bir tarak kullanın ve en az haftada iki kez tüyleri kabartarak fırçalayın, böylece ölü tüyleri alıp keçeleşmeyi önlemiş olursunuz.

►Kedilerde Göz Hastalıkları

Göz temizliğinde öncelikle bir parça pamuk alarak üzerine çok az solüsyon dökün.
Solüsyonlu pamukla kedinizin gözünü içten dışa doğru olmak üzere silin. İşlemleri yavaş ve nazikçe yapmaya dikkat edin.
Kedinin göz kapağını sildikten sonra gözünün altına birikmiş çapak , kir ve lekeleri bastırmadan silin. Aynı uygulamayı iki gözede yapın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir