İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerde Obezite Nedenleri

Kedilerde obezite, vücuttaki yağ oranının çok yüksek olması ile ortaya çıkar. Bu anlamda aşırı yemek yiyen, egzersiz yapmayan ya da kolay kilo almaya meyilli kedilerde obezite görülebilir. Aşırı yağ, vücuttaki pek çok bölgeyi, eklemler, kemikler, sindirim organları ve akciğerler de dahil olmak üzere ciddi şekilde etkiler. Böylece başta yaşam kalitesi olmak üzere ciddi sonuçlara yol açar.

Obezite genellikle, orta yaş ve üstü kedilerde görülür. Bu anlamda kısırlaştırılmış ve evcil kediler obezite risk grubu içindedir.

Kedilerde Obezite Belirtileri Nelerdir?
Aşırı kilo alımı
Aşırı beden yağı
Egzersiz yapamama
Hareket etmeye karşı isteksizlik
Vücut analizinde değerlerin normun üzerinde çıkması

Kedilerde Obezite Nedenleri?

Kedilerde obezitenin pek çok farklı sebebi vardır. Öncelikle obezitenin temel sebeplerinden biri, alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengesizliktir. Eğer kediniz harcadığından fazla kalori alımı yapıyorsa bu, onun obezite olmasına neden olur. Ayrıca yaşı ilerleyen kedilerde obezite oluşma riski de oldukça yüksektir, çünkü normalde harcadığı enerjiyi yaşı ilerledikçe harcayamayacak hale gelir ve aynı miktarda beslenmeye devam ederse kilo alımı gerçekleşir. Bunun yanında dengesiz ve sağlıksız beslenme düzeni, yüksek kalorili yiyecekler, sürekli değişen, stabilitesi olmayan bir diyet tarzı ve fazla ödül maması tüketimi de obeziteyi tetikleyen diğer faktörler arasında yer alır.

Kedilerde Obezite Teşhisi
Kedilerde obezite teşhisi genellikle kedinin kilosunun düzenli ölçümüyle ortaya çıkar. Haftada 1 kez olmak üzere düzenli olarak kedinizin kilosunu ölçerek sıra dışı bir artış olup olmadığını takip edebilir, böyle bir artış görmeniz halinde ise hemen veterinere başvurabilirsiniz. Veterineriniz, kedinizin cinsine göre genel geçer kilo standartlarını belirleyerek kilo alımının ciddi olup olmadığını ve obeziteye yol açıp açamayacağını size bildirecektir.

Eğer kedinize obezite teşhisi konursa bu, kedinizin vücut ağırlığının normallerin yüzde 10-15 üstünde olduğunu gösterir. Bu açıdan kedilerde 9 üzerinden yapılan vücut endeksi testinde kediniz 7’nin üzerinde bir puan alırsa, obez demektir.

Kedilerde Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Obezitenin tedavisinde ilk aşamada kilo kaybına odaklanmanız gerekir. Bunun için kedinizin kalori alımı azaltılır, ezgersiz rutinlerine ise bir güncelleme getirilerek daha fazla hareket etmesini sağlayacak bir düzen oluşturulur. Veterineriniz bu durumda genellikle kediniz için beslenme programı hazırlayacak, size düşen ise kedinizin bu programa uymasını sağlamak! Bu programa mümkün olduğunca sadık kalmanız, kedinizin zaman içinde eski sağlığına geri kavuşmasını sağlayacaktır.

Diyetler genellikle yağ oranı düşük, ancak protein ve lif bakımından zengin olan besinler içerir. Bu tür bir diyet programı, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak tokluk hissi verir ve enerji tüketimini hızlandırır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir