İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerde Kuyruk Hareketleri

Kedilerin en önemli organlarından biri kuyruklarıdır. Kedilerde kuyruk hareketleri, bazı türlerde uzun ve ince, bazılarında ise kısa ve toparlak görünümüyle değişkenlik gösterir. Kedilerin kuyrukları sadece sallanan, bazen kabaran komik bir yapı olarak görünebilir, ancak sanılanın aksine kedilerin kuyruk yapıları, onların beden dillerini anlamada oldukça önemlidir.

Kedilerin kuyruğu vücut iskelet sistemlerinde omurgalarının bir uzantısı gibi görünür. Birkaç kedi türü dışındaki tüm kedilerde kuyruk anatomisi birebir aynıdır.

Kedilerin konuşma yeteneği yoktur, ancak şunun bilinmesi gerekir ki tek iletişim şekli konuşma değildir. Bu anlamda kedilerin kuyruk hareketleri kişiye önemli bazı mesajlar veriyor olabilir. Sallıyor, havaya dikiliyor, sadece ucu hareket ediyor, bazen aşağıda ve hareketsiz duruyor. Bunlar gibi kedilerin her bir kuyruk hareketinin farklı bir anlamı vardır.

Kediler genel yapı itibariyle sakin, ciddi ve soğuk kanlı bir kimliğe sahiptirler. Bu anlamda kedilerin ruh halleri ve hisleri ile ilgili fikir sahibi olmak zorlaşabilir. Neyse ki kuyrukları var! Kedilerin kuyrukları, onların ruhsal durumlarını en iyi şekilde yansıtır. Peki kedilerin kuyruk hareketleri ne anlama geliyor? Gelin birlikte bakalım!

Kuyruk yukarıda!

Yukarı kuyruk hareketi, yani düz ya da ucu kıvrılan bir şekilde havada duran kedi kuyruğu, kedilerin mutlu olduğunu, kendini huzurlu ve güvende hissettiğini, oyun oynamaya istekli ve arkadaş canlısı olduğu anlamına gelir. Mutlu kedilerin vücut dili olan yukarı kuyruk hareketi, sevdiği birini gördüğüne sevinen heyecanlı ve sevgi dolu bir kalbin bedenindeki yansımasıdır.

Kuyruk aşağıda!

Kuyruğunun aşağıda olması, kedinizin bir şeyden korkmuş ya da kendini tedirgin ve tehtid altında hissettiğini gösterir. Ancak bazen kuyruk aşağıda pozisyonu kedilerin av peşinde olduğunu ya da herhangi bir şeyi takip ettikleri anlamına gelir. Aşağı kuyruk hareketini oyun saatlerinde daha çok görebilirsiniz!

Sallanan kuyruk!

Kedinin kuyruğu hızlı bir şekilde aşağı yukarı sağa ve sola doğru sallanıyorsa, o an bir şeyleri analiz etmeye çalışıyordur. Bazen de sallanan kuyruk, kışkırtılmış bir kuyruk da olabilir. Mesela kediniz oyun oynama konusunda isteksiz, sizde elinizde bir oyuncağı hareket ettirerek onun ilgisini çekmeye çalışıyorsanız, kedinizin alacağı pozisyon sallanan bir kuyruktur!

Kabarık kuyruk!

Kabarık kuyruk hareketi, kedi kuyruğunun en net mesajıdır diyebiliriz! Kediler bir şeyden çok korktuklarında, kendilerini tehtid altında hissettiklerinde ya da bir şeye çok sinirlendiklerinde tepkisel olarak kuyruklarını kabartırlar. Kuyruk kabartma lefleksi ile kediler karşı tarafa çok daha büyük ve korkunç görünmeyi amaçlarlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir