İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedilerde Kulak ve Göz Temizliği

Kediler, kendi kendilerini temizleyebilen canlılardır. Saatlerce yalanarak temizlenirler. Ancak söz konusu kulak ve göz bakımı olduğunda bizim yardımımıza ihtiyaç duyarlar. Kediler, kulakta kir birikmesi, gözlerde çapaklanma ve akıntı gibi sorunlarla tek başlarına mücadele edemezler. Kedilerde kulak ve göz temizliği ile ilgili, kedi besleyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. İşte sevimli dostunuza nasıl yardım edebileceğiniz hakkında birkaç ipucu…

—Dostunuzun kulak ve gözlerini düzenli aralıklarla kontrol edin. Haftada en az bir kere kontrol ederek, temiz olduklarından emin olun. Öncelikle kedilerde kulak temizliği yapmadan önce kedinin kulağının anatomik yapısını bilmek gerekir. Herhangi bir değişiklik görüldüğünde (hastalık, kızarıklık, şişlik, yara vb.) müdahale etmeden önce araştırmalı ya da veteriner hekime götürülmelidir. Bilinçsiz yapacağınız her müdahale, kedinizin sağlığı açısından çok tehlikelidir.

Kedi Kulağının Yapısı

Kedi kulağı 3 kısımdan oluşur; dış kulak, orta kulak ve iç kulak. Kedi besleyenlerin temizlik yapacağı bölüm dış kulaktır. Kedi kulağının temizliği kontrollü ve düzenli şekilde yapılmalıdır. Kulak kanalı, dışarıdan gelen sesleri kulak zarına ulaştırır, bu kedilerde yaklaşık 5 cm uzunluğundadır. Bu kanalın içine kesinlikle müdahalede edilmemelidir, aksi halde kulak zarının zedelenmesine, hatta yırtılmasına neden olabilirsiniz.

Kedilerde Kulak Temizliği

Bu bilgiler ışığında, kedi kulağında her hangi bir sorun görünmüyor ise kulak temizliğine başlayabiliriz. Öncelikle bu uygulamayı yaparken kedinizin rahat durmayacağını bilmeniz gerekir. Kedinin ısırması yada tırmalamasını önlemek için onu bir havluya sarıp hareketlerini kısıtlamanız gerekir. Bu aşamadan sonra kedinin dış kulağını temizlerken kulağı başının arkasına doğru yatırıp içindeki kirleri yumuşatması için kulak temizleme losyonu kullanmanız işinizi büyük ölçüde kolaylaştırır. Ardından kulağı pamuk ile temizlemeye başlayabilirsiniz. Bu uygulamayı ayda bir defa tekrarlayabilirsiniz. Eğer kediniz sürekli kulağını kaşıyor, sık sık başını sallıyor ise yapacağınız ilk iş onu veterinere götürmektir.

Kedilerde Göz Temizliği

Kedilerde göz temizliği, genellikle kedinin cinsiyle ilgili bir durumdur. Özellikle İran Kedileri, kısa tüylü yada yassı yüzlü kedi türleri daha özenli bir göz temizliğine ihtiyaç duyarlar. Bunların dışında genel olarak kedinizin yüz bölgesini temiz tutmanız gerekir.

Göz temizliği her gün, yumuşak ve temiz bezler kullanılarak yapılmalıdır. Göz temizliğinde özel solisyonlar kullanılabilir, bunlar kedinizin gözünde akıntı oluşmasını engelleyeceği gibi donuk ifadeleri de giderecektir. Ancak göz akıntısı aşırı ise bir veterinere danışmanız gerekebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir