İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kediler Yıkanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genellikle sevimli dostlarımızın suları pek sevdiği söylenemez, cinsi ne olursa olsun bu durum değişmez. Çünkü kediler kendi kendilerini temizleyebilen canlılardır. Bu yüzden kedileri zorunlu kalmadıkça yıkamamaya özen gösterin.

Kediler Nasıl Temizlenir?
Peki kediler düzenli olarak yıkanmıyorsa, nasıl bu şekilde temiz olmayı başarıyorlar? Aslında bu soru herkesin merak ettiği bir sorudur. Kediler, kendilerini yemek yemeden önce, sonra ve her fırsatta vücutlarını yalamak suretiyle temizlerler. Kedi dilinin en önemli özelliği antiseptik özellikte olmasıdır. Bu özellik gerçekte kedinin dilinde değil, tükürüğünde bulunur. Böylece kedi kendi kendini yalarken bu tükürük salgısı sayesinde kendini en iyi şekilde temizlemiş olur. Bazı durumlarda kedinin dili ile temizlemeyeceği kadar kötü ya da yapışkan kirler de olabilir. Yalnızca böyle durumlarda onu yıkamanız tavsiye edilir.

Kedileri Yıkamanın Zararları
Kediler hassas canlılardır, tüyleri ise sık ve incedir. Bu yüzden kedilerin yıkanması zordur, yıkanma sonrası bu tüylerin kuruması da zaman alır. Her ne kadar havlu ile kurutsanız da, diplerinde mutlaka nem ve ıslaklık kalır. Bu da kedinizin sağlığına zararlıdır. Kedinizi yıkarken, yanlış uygulamalar ve yanlış ürünlerin kullanılması da kedinizin sağlığını bozabilir. Bu anlamda kedinizi yıkamanız gerekiyorsa; onlara özel üretilen malzemeler kullanmalısınız.

Kediler Yıkanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
-İlk olarak banyo ortamının sıcak olduğundan emin olun. Nasıl ki insanlar soğuk banyoda hasta oluyorsa, kediler de aynı şekilde etkilenmektedir.

-Ardından küvetin içine 5 santim derinliğinde ılık su ayarlayın. Ancak küvetteki suyun ve akan suyun yeterli sıcaklıkta olduğuna dikkat edin.

-Kedinizi yıkarken küvetten yada banyodan kaçma ihtimalini göz önünde bulundurun. Bu yüzden onu ya da sizi yaralayacak eşyaları ortadan kaldırın.

-Onu zorla banyoya sokmayın, sevgiyle ve okşayarak rahatlamasını sağlayın.

-Yıkama aşamasına geçtiğinizde ilk olarak su ile yavaş yavaş tüylerini ovalayın ve nemlendirin. Bu onun alışmasını sağlayacaktır, acele etmeyin.

-Tüyleri ıslandıktan sonra kediler için özel şampuanı alın ve ovalayarak uygulayın. Ancak şampuanı fazla dökmeyin, gözlerine ve burnuna kaçmasına izin vermeyin.

-Yeteri kadar şampuanladıktan sonra yine yavaş hareketlerle durulamaya geçin, bunları yaparken onun sakin kalması için okşamayı ihmal etmeyin.

-Yıkama işleminden sonra hemen onu havluya sarın ve kurutmaya çalışın. Bu işlemi yaparken hırlamadan yapmaya özen gösterin.

-Eğer kediniz rahatsız olmuyorsa, ılık ayarda olacak şekilde saç kurutma makinesi ile onu kurutmaya çalışın. Makineyi çok yakın ve yüz bölgesine tutmayın.

-Eğer kediniz saç kurutma makinesinden hoşlanmadıysa, yapacağınız tek şey, onu güzelce sarın ve peteğin yanında yada sıcak bir yerde yatmasını sağlayın.

-Banyodan sonra kedinizin gezinmesine bir süre izin vermeyin. Çünkü gezinirken kurumamış tüyler daha çabuk kirlenebilir ve üşütebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir