İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedi Tuvalet Eğitimi

Evcil bir hayvanınız varsa en önemli olan konu tuvalet eğitimi oluyor. Eğer evcil hayvanınız bir kediyse bu durum biraz daha kolay diyebiliriz. Kedi tuvalet eğitimi birçok insanın aslında sorun diye baktığı bir durumdur. Kedinizi tuvalet eğitimine alıştırmak için ilk önce her kedinin kendine has özellikleri olduğunu unutmamalısınız. Ve kedilerin bu karakteristik özelliklerini yıkmak maalesef ki biraz zordur. Kediler bireysel olarak tepkileri olan hayvanlardır. Evcilleştirilmeleri de aslında çok uzun yıllar sürmüştür. Bunun nedeni de aslında çevreye karşı olan güven problemidir.

Güven problemleri nedeniyle sürekli kendilerini koruma altına almak isterler. En önemli kendilerini koruma yöntemleri ise iz belli etmemektir. Çevresinde bulunan diğer canlılardan korunmak için yerini belli etmemek için mutlaka kaka ve çişlerini örterler. Bu doğal hareketleri onların en belirgin özelliklerini oluşturur. Kedi tuvalet eğitimi de bu durumda aslında kolaylaşmış oluyor.

Kedi Tuvalet Eğitimi İçin Ne Gerekir?

Kedinizin tuvalet eğitimine başlayacaksanız tabii ki yavru kediye sahipseniz bu daha kolay olacaktır ama tüm kedilerde olan kaka ve çişini örtme içgüdüsü sayesinde yetişkin bir kedi de edinseniz birkaç taktikle tuvalet eğitimi verebileceksiniz. İlk olarak edinmeniz gereken malzeme bir kedi kumu. Kedi kumu aslında bu durumda olmazsa olmazlardandır. Ve tabii ki bir kedi kumu kabı edinmelisiniz. İsterseniz kapalı bir kabin şeklinde ya da açık içine kum dökülebilecek bir kutu tercih edebilirsiniz.

Kedi tuvalet eğitimi için daha sonra kediniz kumun içerisine çişini ya da kakasını yaptıktan sonra o kum kokuyu hapsedeceği için daha sonra da o kokuya yönelmek isteyecektir. Burada önemli olan kedinin rahat bir şekilde örtme işlemi yapabileceği derinlikte ve emiş gücü yüksek kum seçilmesidir. Farklı olarak satılan kedi kumları vardır. Suyu emen ya da su değdiğinde topaklaşan, ince taneli ya da iri taneli hatta parfümlü olan çeşitleri bile vardır. Bu seçim aslında ne kadar sizin istediğinize bağlı olsa da aslında bu seçimi kediniz yapacaktır. Hoşlanmadığı bir kum olursa kedi tuvalet eğitimi kısmının alıştırma zamanı zor olabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir