Kedi BakımıYorum yapılmamış

Kediler, alışkanlıklarına oldukça düşkün canlılardır. Bu durum onların ters karakterli oldukları imajını verse de, aslında canlıların doğasında bulunan bir özelliktir. Peki sevimli dostlarınız için kedi mama kabı nasıl olmalı?

Sevimli dostlarınız için mama kabı seçimi oldukça önemlidir, gerek malzeme kalitesi gerekse temizliği ve kap boyutuna kadar pek çok önemli ayrıntı vardır. Yemek yeme alışkanlıkları da kendilerine has olan kediler, köpekler gibi her kaptan yemek yemezler. Kirli kapları tercih etmezler, bu yüzden kedi mama kabı tercih ederken yıkanabilir olmasına dikkat etmek gerekir.

Özellikle bulaşık makinesinde yıkanabilen ve kaymaz tabanlı kedi kapları tercih edilmelidir. Ayrıca mama kaplarının genişlik ve derinliğine dikkat edilmesi gerekir. Kedinizin erişemeyeceği derinlikteki kaplar ve çok geniş kaplar da tercih edilmemelidir.

Mama kabı boyutu ne olmalı?
Mama kabı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kapların boyutudur. Bu açıdan, kedimizin ağırlığına göre mama kabının boyutunu seçmemiz gerekiyor. Yavru kediler için 10 oz’dan yani 0,3 litreden daha büyük kap kullanmak doğru olmaz. 3 ila 4 kg ağırlığındaki kediniz için ise 16 veya 20 oz mama kabı seçmelisiniz. Böylece hem mamalarını yerken etrafa dökmezler, hem de mamalarına kolaylıkla ulaşabilirler. Ayrıca, mama yanında her zaman taze su bulundurmanız gerekir.

Mama kabını hangi malzemeden seçmeliyiz?
Mama kabı seçiminde plastik kaplar kesinlikle kullanılmamalıdır. Plastik kapların bazı kedilerde iç parazitlere ve çene iltihabına yol açtıkları görülmüştür. Bu yüzden sağlık açısından seramik ve metal kaplar tercih edilmelidir.

Mama kabı temizliğinde nelere dikkat edilmelidir?
Kedilerin özellikle taze su ihtiyacına dikkat etmek gerekir. Ayrıca bakteri oluşma riskinden dolayı, mama kapları günlük olarak yıkanmalı ve kurulanmalıdır.

Kedilerin mama ve su kapları hangi sıklıkla ve ne şekilde temizlenmelidir?

Tıpkı insanlar gibi, kedilerde mamalarını temiz kaplarda yemeyi tercih ederler. Bu açıdan mümkünse, mama kabının her gün, su kabının da haftada 3 kez temizlenmesi gerekir. Mama kapları deterjanla temizlenebilir fakat güçlü kimyasallar kullanılmamalıdır. Çünkü kediler en ufak bir deterjan kalınsını bile algılayabilir ve mamayı reddedebilir. Bakteri oluşumunu en aza indirmek için özellikle sıcak havalarda kapları daha sık temizlemeye özen gösteriniz.

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle