İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedi Kumu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler, kendi ihtiyaçlarını kendileri görebilen canlılardır. Tabi ki bizim de bazı ihtiyaçlarını karşılamamız gerekir. Bu aşamada sevimli dostunuz için en uygun kedi kumunu seçmelisiniz. Piyasada pek çok farklı marka ve fiyatlarda kedi kumu bulmanız mümkün olsa da, bu durum genellikle kafa karıştırıcı olabiliyor. .

Eğer sizde kedi kumu seçmekte zorlanıyorsanız, bu rehber tam size göre. İşte kedi kumu alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kediniz İçin En Uygun Kumu Seçmek
Öncelikle her kedi, kendine özgü bir karaktere sahiptir. Bu açıdan bir kedinin beğendiği şeyi bir başka kedi beğenmeyebilir. Örneğin; bazı kediler kokulu kumlara yaklaşmazken, başka kedilerin hoşuna gidebilir.

Kediler genellikle büyük taneli kumların yarattığı hissi sevmezler. Bunun yerine ufak taneli kedi kumlarına yönelirler. Buradaki asıl sorun ise granül boyutları çok ufak olan kumlarda yaşanan tüylere yapışma sorunudur. Yani, bir kedi kumu ne kadar küçükse o kadar çok tüylere ve patilere yapışacaktır; ancak granül boyutu büyüdükçe kediniz bu durumdan rahatsız olabilir. İdeal kedi kumu hem hızlı hemde güçlü topaklanma özelliği taşımalıdır.

Kedi Kumu Çeşitleri
Kedi kumu çeşitleri arasında en iyisi topaklanan kedi kumlarıdır. Bu kedi kumları sıvıyla temas ettiği anda topaklanır. Son zamanlarda sıkça görülen ve silika jel adı verilen kedi kumu da topaklanmaz; bu, kokunun ve sıvının yok edilmesini sağlayan bir jeldir. Günde birkaç defa karıştırılarak kullanılır ve diğer kedi kumları gibi doğal değildir.

Doğal Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?
Doğal kedi kumu çeşitleri arasında öne çıkan isimler bentonit, sepiyolit ve diatomit kedi kumlarıdır.

Bentonit Kedi Kumları: Kedi kumu üretilen madenler içerisinde diğerlerine göre biraz pahalı bir markadır, ancak maksimum hijyen sağlar ve toz oranı %99 azaltılabilen kumlardır. En belirgin özelliği hızlı ve güçlü topaklanmasıdır. Bentonit kumlar, topaklanan kısmı atıldığında üzerine bir miktar daha eklenerek kullanılabilir, bu açıdan uzun süreli kullanım sağlarlar.

Diatomit Kedi Kumları: Sıvı emme özelliği olan diatomit kumları, toz oranının yüksek olması ve granüllerin büyük boyutlu olması ile bilinir. Kedi kumunu kedinizin tuvalet kabına boşalttığınızda tozlanma yapar. Bunun yanında diatomit kedi kumlarının topaklanma özelliği yoktur ve sıvı tutma özelliği bentonit kumlara göre daha düşüktür.

Sepiyolit Kedi Kumları: Topaklanma özelliği olmayan bir kumdur. Koku emme ve sıvı hapsetme özelliği olsa da, bunu bentonit kedi kumları kadar etkili şekilde gerçekleştiremez.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir