İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kedi Bakımı ile İlgili Temel Bilgiler

Evcil kediler, her ne kadar özgür ve kendi işlerini kendileri halledebilen canlılar olsalar da bazı durumlarda bizim bakım ve ilgimize ihtiyaç duyarlar. Bu rehberde sizlere kedi bakımı ile ilgili temel bilgilerden bahsedeceğiz.

Beslenme

Öncelikle kedinizin sağlıklı beslenmesi için kaliteli bir kedi maması kullanmanız gerekiyor. Kediniz için en uygun mama, onun yaşına, aktivitesine, kilosuna, varsa sahip olduğu hastalıklara ve kısırlık durumuna bağlı olarak değişir.

Kediler, göz ve kalp sağlıkları için taurin adlı bir amino asid gereklidir. Bu yüzden kullandığınız mamanın taurin içermesine dikkat edin.

Kedinizin su kabını düzenli olarak temizlemeye ve tazelemeye özen gösterin. Kişiler genellikle hasta olduğunu düşündükleri ve mama yemeyi reddeden kedileri için bebek maması kullanıyor. Fakat bebek mamasının içinde soğan veya sarımsak tozu kullanılabiliyor, buda kedinizin zehirlenmesine neden olabilir. Kediler kalp ve göz sağlıkları için taurin denen amino asite ihtiyaç duyar. Kullandığınız mamanın içinde bu maddenin olmasına dikkat edin.

Kediniz için her daim taze su bulundurmalı, su kabının düzenli olarak temizlenmesine özen göstermelisiniz.

Pek çok kişi mamasını reddeden veya kendini iyi hissetmeyen kedileri için bebek maması kullanıyor. Ancak bebek mamasının içeriğinde soğan veya sarımsak tozu varsa kedinize vermekten kesinlikle kaçının, bu onların zehirlenmesine yol açabilir.

Kedinizde yemek yeme zorluğu, kusma, ishal veya sersemlik hali 3 gündür devam ediyorsa, onu hemen veteriner hekime götürün.

Tüy bakımı

Kediler kendi kendilerini temizleyebilen canlılardır, çok nadir durumlarda banyo yapmaya ihtiyaç duyarlar. Bakım aşamasında sizin yapacağınız iş, kedinizin tüylerini düzenli olarak taramanızdır. Düzenli olarak tarama, kedinizin tüylerinin temiz kalmasına, tüy dökümünün azalmasına ve kedinin kendini temizlenirken yuttuğu tüylerin de azalmasını sağlar.

Kum kabı

Kum kabının, kedilerin sessiz ve kolay ulaşılabilir bir yerde olması gerekir. Eğer eviniz çok katlıysa iki ya da daha çok noktaya bir kum kabı koymanız gerekir.

Çok gerekmedikçe kum kabının yerini değiştirmeyin, ancak değiştirecekseniz bunu her gün küçük mesafelerle değiştirerek yapın. Kediler, pis ve kokulu bir kum kabını kullanmazlar, bu yüzden hergün kum kabını temizlemelisiniz. Haftada bir kez de kum kabını tamamen boşaltmalı ve temiz kumla doldurmalısınız.

Kum kabını temizlerken amonyak içeren maddelerden, deodorant veya başka esanslı kokular kullanmaktan (özellikle limon kokusu) kaçının.

Tırmalama ve tırnak bakımı

Kedinizin mutlaka bir şeyleri tırmalama içgüdüsü vardır, bunu tırnaklarını törpülemek için yapar. Kedinizin tırnaklarını törpülemesi için bir tırmalama tahtası veya kedi ağacı almanız gerekir. Yada basit yöntemlerle kendi tırmalama tahtanızı kendi yöntemlerinizle de yapabilirsiniz.

Kedinizin tırnaklarını iki ya da üç haftada kesebilirsiniz, böylece hem size hem eşyalara zarar vermesini önlemiş olursunuz. Ancak eğer kediniz dışarıya çıkan bir kediyse tırnaklarını kesmeyin, çünkü kısa tırnaklar kedilerin dışarıda zorluk yaşamasına neden olur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir